Körfez'den altın yağacak

Türkiye'nin altın iştahı Körfez'i hareketlendirdi. Birleşik Arap Emirlikleri'nden Abu Al Haj Holding'in CEO'su Abu Al Haj, "2013'te talep üçe katlanacak. Biz de altın bankası kuruyoruz. Türkiye'de beş banka ile anlaştık" dedi

Bu yılın ikinci çeyreğinde 990 ton yani 51.2 milyar dolara ulaşan dünya altın talebi, Türkiye'de de ortalamaların üzerinde büyüyor. Türkiye'nin altın yatırım talebi, ikinci çeyrekte 17.5 ton ile bir önceki yılın ayı dönemine göre yüzde 19'luk bir artış yakaladı. Beş yıllık ortalama talebin de üzerine çıkan altında yüzde 33'lük büyümeye ulaşıldı. Değer bazında ise 1.6 milyar dolarla yüzde 46'lık bir talep artışı oldu. Uzmanlar altına olan talebin 2013'te de İran'a yönelik ambargo ve altın yatırımına olan ilgi nedeniyle artacağı görüşünde birleşiyor. Türkiye'nin altın talebini karşılayacak olan coğrafyaların başında da Körfez Bölgesi geliyor.

5 BANKA İLE ANLAŞILDI

Türkiye'de külçe altın ticareti yapan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Abu Al Haj Holding'in CEO'su Mohammed Abu Al Haj, talebin önümüzdeki yıl üç kat artmasını beklediklerini belirterek, bu konuda yeni bir oluşuma gittiklerini ve işin perakende ayağını da gerçekleştireceklerini söyledi. Türkiye'de beş banka ile ön anlaşma imzaladıklarını ve 45 gün içinde nihai imzaların atılacağını da sözlerine ekleyen Al Haj, "altin24 adlı bir internet sitesi kuracağız ve bireysel yatırımcı da bu siteden alışveriş yapabilecek. Şu anda Türkiye'de büyük montanlı iş yapan 10 müşterimiz var. Bu rakamı tabana yaymayı düşünüyoruz" dedi.

1 GRAM DA ALINABİLECEK
Türk bankalarına bireysel ya da kurumsal talep için 1 gramdan başlayan miktarlarla altın alım-satım opsiyonu olanağı sağlayacaklarını belirten Mohammed Abu Al Haj, bu altınların isteğe göre fiziksel olarak teslim edilebeleceğini de kaydetti. Al Haj ayrıca bunun parasını Türkiye'de değerlendirmek isteyen orta sınıf Arap aileleri de çekebileceğini vurguladı. Al Haj'a göre şeriat koşullarına uyması nedeniyle altın yatırımları Körfez'de daha fazla ilgi görüyor. "100 gram alanda 100 kilo alan müşterimiz de var" diyen Al Haj, perakende ayağının da gelişmesini beklediklerini söyledi. Al Haj ayrıca Türk bankalarının altın bankacılığı konusunda attığı adımların talebi de doğrudan etkilediğini belirtti.


BİZE ULAŞIN