Halk'ın kârı 2 milyara dayandı

Üçüncü çeyrek bilançolarını açıklayan Halkbank, 1 milyar 853 milyon TL net kâr elde etti. Sonuçları değerlendiren Genel Müdür Aslan, "Hedeflerimizin üzerindeyiz" dedi

Halkbank'ın açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosu bankanın bu dönemde de büyüme ve kârlılığını sürdürdüğünü gösterdi. 2012'nin dokuz aylık döneminde özkaynak kârlılığı üretmeye devam eden bankanın kredi hacmi ise 82 milyar TL'ye çıktı. Yüzde 25.1'le özkaynak kârlılığını koruyan Halkbank, dokuz aylık dönemde net kârını 1 mil- yar 853 milyon, mevduat büyüklüğünü ise 76 milyar TL'ye ulaştırdı. 2012'de yüzde 18'lik kredi artışı hedefine paralel bir performans sergileyen bankanın, eylül sonu itibarıyla toplam kredileri 82 milyar TL'ye ulaştı. Bankanın 2011 sonunda 91.1 milyar TL olan toplam aktifleri, bu yılın dokuz ayında 102 milyar TL'ye yükseldi.

KREDİ REKORU

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, yılbaşında belirledikleri hedeflerin üzerinde bir performans yakaladıklarını belirterek, bu dönemde elde ettikleri net ve özkaynak kârlılıklarının önemli bir gösterge olduğunu vurguladı. 2012'nin son çeyreğinde bu güçlü performansı sürdüreceklerini vurgulayan Aslan sözlerine şöyle devam etti: "Ülkedeki tasarruf eğilimini güçlendirmek amacıyla mevduatta büyüme konusuna odaklandık. Reel sektöre sunduğumuz desteği sürdürerek yüksek verimliliğimizi koruduk. Son beş yılda Türkiye'de kredilerini en fazla artıran banka olduk. Türkiye ve dünyanın en kârlı bankaları arasında yer alma başarısını devam ettiriyoruz. Bankamız yılın son çeyreği ve 2013'te de sürdürülebilir büyümesine devam edecek."

KOBİ'LERE DESTEK
Halka arz süreciyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Aslan, arzın KOBİ bankacılığı misyonunu sekteye uğratmayacağını, tam tersine reel sektöre sunulan desteğin 2007'deki halka arz sonrasında daha da büyüdüğünü belirtti. Aslan, "2007'nin aynı döneminde 14 milyar TL olan ticari kredilerimizin bugün 46 milyar TL'lik büyüklüğe ulaştığını görüyoruz. Halkbank gelişti, büyüdü. Büyürken KOBİ'leri de büyüttü. Böylece ülke ekonomisinin gelişimine de önemli bir katkı sağladı. Bu olumlu tablonun önümüzdeki dönemde de süreceğine şüphemiz yok" diye konuştu.

HER ŞEHİRDE VAR
Bugün her şehirde şubesi bulunan az sayıdaki bankadan biri olduklarını anlatan Aslan, özellikle düşük penetrasyonlu bölgelerde önemli bir varlık gösterdiklerini ifade etti. Son dönemde alternatif dağıtım kanallarında gerçekleştirdikleri atılımla müşteri memnuniyeti anlamında başarılı sonuçlara ulaştıklarını aktaran Süleyman Aslan, yılın ilk dokuz ayında 36 yeni şube açtıklarını ve yıl sonuna kadar 820 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

BİZE ULAŞIN