Süper söylenti zinciri

Perakendede gözler CarrefourSA ve Migros'ta. Dubaili MAF'ın talip olduğu CarrefourSA için Auchan'ın da adı geçiyor. Koç'un ise dünya devi Walmart'la eski göz bebeği Migros'u alacağı konuşuluyor

Kriz ortamında yüksek büyüme rakamları açıklayan Türkiye, uluslararası yatırımcıların en kârlı işlere imza attığı pazarlardan biri. Öyle ki bu başarılı pazarda globalde zarar eden bir marka bile kolay alıcı buluyor. Perakende sektöründe satış süreci yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından iştahla takip edilen iki önemli şirket var. Bunlardan biri CarrefourSA, diğeri de Migros. Her iki şirket için de yaklaşık bir yıldır çeşitli adayların adı geçiyor. Ancak zaman ilerledikçe söylentiler daha net bir hal almaya, detaylar ortayaçıkmaya başladı.

AUCHAN DEVREDE

Perakende piyasalarının merakla beklediği Carrefour- SA operasyonunda sürpriz bir isim devreye girdi. Fransa'nın en büyük oyuncularından Auchan'ın Carrefour'un Türkiye operasyonuna talip olduğu, bunun için de Carrefour yönetimiyle görüşmelere başladığı konuşuluyor. Carrefour'un dünya genelinde 19 ülkede distribütörü olan MAF (Majid Al Futtaim) Holding'in Türkiye operasyonuna talip olduğu biliniyordu. Kulislerde dolaşan yeni bir söylentiye göre Fransa'da Carrefour'un en büyük rakibi olan Auchan, 6-7 ay önce İstanbul'da açtığı bir ofis aracılığıyla Türkiye pazarını araştırmaya başladı. Süpermarket ağırlıklı büyüyen şirketin Türkiye'ye, öncelikle Sabancı'nın elindeki hisseleri alarak gireceği tahmin ediliyor. Daha sonra operasyonun tümüne sahip olacağı belirtilen şirketin, Türkiye ve çevre ülkelere de ilgi gösterdiği, bu kapsamda Kuzey Irak'ta bir mağaza açtığı ifade ediliyor.

SATIŞ YIL SONUNDA
Perakende sektörü temsilcilerine göre Auchan'ın Türkiye operasyonunu tamamlaması yılsonuna kadar bitebilir. CarrefourSA'da Sabancı hisselerinin değerinin 500 milyon doların üzerinde bir rakama çıkacağı tahmin ediliyor. Ancak perakende çevrelerinde Sabancı'nın kesinlikle Carrefour'un tümünü almak istemediği, satıştan elde ettiği parayı ise enerjiye yatıracağı konuşuluyor. Perakendenin kolay elden çıkarılabilen bir sektör olduğunu söyleyen uzmanlar, buna örnek olarak da Koç'un Migros'u satarak Tüpraş'a yaptığı yatırımı veriyor.

BİZE ULAŞIN