Depreme de Van minute

Hükümet, bir yıl önce Vanlı depremzedelere verdiği sözü tutarak 15 bin 341 konutun anahtarını teslim etti. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, "Van için 5.5 milyar harcıyoruz, dünyaya örnek olsun" diyerek kiracıya da ucuz ev müjdesi verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van depreminin yıl dönümünde depremzedelere 15 bin 341 konutun anahtarlarını teslim etti. TOKİ ve AFAD'ın ortak çalışmasıyla Van ve Erciş'te yapılan konutların anahtar teslim töreninde konuşan Erdoğan, "Bütün bu adımlar dünyaya örnek olsun. Gelenler görenler kısa zamanda bu işi nasıl bitirdiğimizi konuştular" dedi. Erdoğan, bugüne kadar Van için 3.5 katrilyon yatırım yapıldığını, bunun toplamda 5.5 katrilyon (milyar) olacağını söyledi. Erdoğan, kalıcı konutlarda oturan kiracılara da bir müjde vererek, "Elimizde fazladan kalan bin konutu da kiracılara satacağız. Aslında maliyet olarak bu konutların fiyatları 110 bin TL. Burada Başbakan'ın yetkisinde olan yüzde 30 indirim hakkı var. Bunu kullanarak bu fiyatı depremzedeye 75 bin TL'ye indiriyoruz" dedi. Konutlar 2 yıl ödemesiz, 18 yıl taksitle satılacak. Faiz ve enflasyonun uygulanmayacağı taksitler 345 TL olacak. Erdoğan'ın mesajları şöyle:
CANSİPERANE ÇALIŞTIK: Bundan tam bir yıl önce 23 Ekim 2011'de Erciş'te büyük bir deprem yaşadık. Kasım ayında bu defa Van ve Edremit'i etkileyen ikinci büyük deprem felaketine maruz kaldık. Bu depremlerle toplam 644 vatandaşımızı kaybettik. Allah'tan kendilerine rahmet diliyorum. Enkaz altından 252 kardeşimiz sağ olarak kurtarıldı. Bu depremde yaralanan ve enkaz altında kalan birçok kardeşimiz oldu. Sıkıntılı bir dönem ve kış mevsimi olmasına rağmen anında burada olduk. Fakat tüm bunlara rağmen cansiperane bir çalışmayla tüm ilgili kardeşlerim hep birlikte buradaydık.

DEV BÜTÇE AYRILDI
5.5 KATRİLYONLUK YATIRIM: En kısa zamanda bu işi bitireceğiz ve sizleri daha farklı bir Erciş'te Van'da iskân edeceğiz dedik. Daha yapacak çok işimiz var. Eski rakamla şu ana kadar 3.5 katrilyon harcadık. Yapılacak olanlarla bu rakam 5.5 katrilyona ulaşacak.
NASIL BİTİRDİNİZ DEDİLER: Şu anda devletin birçok memuru buralarda kalıyor. Bu inşaatlar inşallah bittiğinde onları da buralara taşıyacağız ve kaldıkları yerleri çok daha farklı bir şekilde planlayıp projelendireceğiz. Bütün bu adımlar dünyaya bir örnek olsun. Gelenler görenler kısa zamanda bu işi nasıl bitirdiğimizi konuştular.
AKLIMIZ GÖNLÜMÜZ SİZDEYDİ: Acil müdahalenin ardından seferberlik başlattık. Yaralarımızı sarmak sıkıntılarımızı gidermek için bütün kurumlarımızı seferber ettik. Kalbimiz Van'la Erciş'le birlikte attı.

AYDA 345 TL'YE FAİZSİZ EV
Konut yapmaya devam ediyoruz. Evlerin fiyatı 110 bin lira olarak belirlenmişti. Yüzde 30 indirim yaptırdık, 75 bin TL oldu. Bununla da kalmadık. Dedik ki 2 yıl ödemesiz 18 yıl vadeli evler olsun. Faiz yok. Enflasyon yok. Vatandaşlar ayda 345 TL ödeyerek ev sahibi olacak. Evlerin yapımı sürüyor, 4 ay içinde bitecek. İnşaatlar bitince kura çekimini yapıp kiracı kardeşlerimize de bu evlerden verelim.

170 TRİLYON LİRALIK FATURA ÖDENDİ
12 çadırkentte elektrik, su, kanalizasyon, eğitim ve sağlık kurumlarıyla depremzedemize hizmet verdik. Konteynır kentlerin kurulumunu da süratle gerçekleştirdik. Buralardaki kardeşlerimizin elektrik su ihtiyacını karşıladık. Bugüne kadar çadırkent ve konteynır kentte kalan vatandaşlarımızın eski rakamla 170 trilyonluk elektrik faturası Başbakanlık tarafından ödendi.

KÖYLER SIFIRDAN KURULUYOR
Köylerdeki yapıların yüzde 80'ini yeniden yapıyoruz. Evini, ahırını kendisi yapmak isteyen 5 bin 850 vatandaşımızdan 3 bini inşaata başladı. Bugüne kadar 29 trilyonluk ödeme yaptık. Ayrıca az hasarlı olduğu tespit edilen binaların onarımı için 40 trilyon ödedik. Depremden önce bin 15 derslik vardı, 2 bin 613 yeni derslik kazandırdık. Depremden bu yana 3.6 katrilyon (milyar TL) harcadık.

BİZE ULAŞIN