Dünya 'Türkiye'nin notu artar' diyor

Dünyanın en güçlü ekonomileri not indirimi korkusu yaşarken, Türkiye'nin notunun artacağına dair beklentiler güçleniyor. Ekonomistler, "Not artırımı kapıda" dedi

Dünyanın önde gelen birçok finans kuruluşu Türkiye'nin kredi notunun yakın bir tarihte artacağını belirtiyor. Beklenti, kasımda görünümün pozitife çevrilmesi, dört ay içinde de reyting kuruluşlarından en az birinin notu, 'yatırım yapılabilir' seviyeye yükseltmesi yönünde. Toronto Dominon (TD) Securities Gelişmekte olan Piyasalar Ekonomisti Christian Maggio, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in 8 Kasım'da İstanbul'da toplantı yapacağını açıklamasının ardından piyasa beklentilerinin arttığını belirterek, "2013'e kadar Türkiye'nin kredi notunda artış olacağını düşünüyorum" dedi. Maggio, Fitch'in toplantıdan bir gün önce Türkiye'nin görünümünü yeniden pozitife çekeceği tahmininde bulundu.

BEKLENTİ POZİTİF

Londra merkezli Capital Economics Gelişmekte olan Piyasalar Başekonomisti Neil Shearing de, Türkiye'nin yatırımcılar arasında "yatırım yapılabilir" notuna sahip ülke olarak görüldüğünü belirterek, "Spreadlere baktığımızda Türkiye ile Rusya arasında fazla bir fark yok. Rusya yatırım yapılabilir nota sahip, Türkiye ise değil" dedi. Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins de Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altındaki "BB" olan notuna dair değerlendirmenin önümüzdeki ay gözden geçirilebileceğini söyledi.
BİZE ULAŞIN