'Türk işadamlarına kapımız açık'

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'ı kabul etti. Oğuzhan Köşkü'nde yapılan görüşmede ikili işbirliği konuları değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'ı kabul etti. Oğuzhan Köşkü'nde yapılan görüşmede Çalık, Türkmen lider Berdimuhamedov'u Türkmenistan'ın Bağımsızlık Bayramı ve Kurban Bayramı dolayısıyla tebrik etti. Türkmenistan ile işbirliği yapmaktan son derece gurur duyduklarını söyleyen Çalık, bu ülkede iş yapmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın kalkınması için kapsamlı bir programı hayata geçirdiklerini kaydederek, Türk işadamlarına kapılarının her zaman açık olduğunu belirtti.

CAZİP YATIRIM OR TAMI

Türkmen lider Berdimuhammedov görüşme sırasında ülke olarak Türk şirketleri ile yaptıkları çalışmalardan övgüyle bahsetti. Ahmet Çalık, görüşmede Berdimuhamedov'a Türkmenistan'da üstlendikleri projeler hakkında bilgi verdi. Çalık Holding olarak Türkmenistan ile bundan sonra da iş yapmaya devam edeceklerini kaydeden Çalık, "Başta Türk işadamları olmak üzere çok sayıda yabancı işadamı hızla kalkınan Türkmenistan'da iş yapmaya özel ilgi gösteriyor. Türkmenistan'daki olumlu yatırım ortamı çeşitli alanlarda işbirliği için cazip zemin oluşturuyor" dedi.

POTANSİYEL YÜKSEK
Berdimuhamedov ile Çalık görüşmesinde Türkmenistan ile Çalık Holding arasındaki işbirliği imkânları değerlendirildi. İşbirliği için önemli bir potansiyel olduğu vurgulandı. Ülkede başta enerji olmak üzere inşaat, tekstil ve sanayi alanında pek çok projeye imza atan Çalık Holding, halen bu ülkede diş hastanesi, serum fabrikası, acil tedavi merkezlerinin yanı sıra ülke tarihinin en büyük elektrik enerji projesini hayata geçiriyor.

BAĞIMSIZLIK BAYRAMI COŞKUSU

Türkmenistan'da bu yıl ülkenin bağımsızlığını elde etmesinin 21'inci yılı kutlanacak. 27 Ekim Bağımsızlık Bayramı, ülke genelinde düzenlenen geniş kitlelerin katıldığı çeşitli etkinliklere sahne oluyor. Kutlamalar kapsamında ülkeye yurtdışından 100'ün üzerinde yabancı heyetin gelmesi bekleniyor. Türkmenistan, 27 Ekim 1991'de bağımsızlığını ilan etmişti.

BİZE ULAŞIN