Mehmetçiğe özel uçak da ücretsiz

THY'nin 400 bin askeri ücretsiz taşıma kararına özel havayolu şirketleri de destek verdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Uygulama önümüzdeki günlerde başlayacak" dedi

THY'nin Milli Savunma Bakanlığı'yla yaptığı, Mehmetçik'e ücretsiz sevkiyat kararını, özel havayolu şirketlerinden de destek geldi. 350-400 bin askerin havayoluyla birliklerine ulaştırılmasını amaçlayan anlaşmayla Mehmetçik'in güvenli ve hızlı şekilde sevkiyatı amaçlanıyor. Askerlerin ücretsiz olarak taşınması projesiyle ilgili özel havayolu şirketlerinden de destek istediklerini belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, şirketlerin çağrıya olumlu cevap verdiğini belirtti. Yıldırım, "THY dışındaki firmalardan da destek istedik. Bu çağrımıza havayolu şirketleri olumlu karşılık verdi. Önümüzdeki günlerde uygulama başlar" dedi. Yapımı süren Kızılay-Çayyolu Metro hattı inşaatı nedeniyle kapatılan İnönü Bulvarı'nda incelemelerde bulunan Bakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz aylarda Bingöl'de izinden dönen askerlere pusu kurulduğunu ve 10 askerin şehit olduğunu hatırlattı.

YAKINDA BAŞLIYOR

Bu olayın gerçekleşmesinin ardından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile bir araya geldiklerini ifade eden Bakan Yıldırım, askeri sevkiyatın belli noktalar arasında havayoluyla yapılması konusunda mutabakata vardıklarını söyledi. Bu çerçevede THY başta olmak üzere diğer havayolu şirketlerinden de bu konuda destek istediklerini kaydeden Yıldırım, "Bu çağrımıza havayolu şirketleri olumlu karşılık verdi. Ayrıca Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile diğer hava alanı işletmecileri de kendi hizmet bedellerini almayacağını ifade etti" diye konuştu. Konuya ilişkin protokolün henüz imzalanmadığını bildiren Yıldırım, buna karşın prensip olarak böyle bir işin yapılabileceğini dile getirdi. Bütün kurumların böyle bir sevkiyatı seve seve yapacaklarını ifade ettiklerini aktaran Yıldırım, hızlı şekilde uygulamaya geçilmesi için çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi.

BİZE ULAŞIN