'Çılgın Mehmetler'in teminatı paylaşılamıyor

Başkentgaz'da "Çılgın Mehmetler"in yaktıkları teminat paylaşılamadı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Hazine'ye irat kaydedilen 92.6 milyon $'lık teminatın kendi hakkı olduğunu ileri sürerek dava açtı

Ankara'nın doğalgaz dağıtım şirketi Başkentgaz ihalesine verdikleri rekor teklifle adları 'Çılgın Mehmetler'e çıkan Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Kazancı, yeni bir tartışmaya yol açtı. İki ortak şirketin yüzed 80'i için taahhüt ettikleri parayı yatırmayınca teminatlar yanmıştı. Ardından yakılan bu rekor tazminat iki kurumu karşı karşıya getirmişti. Şimdi de Ankara Büyükşehir Belediyesi, Hazine'ye irat olarak kaydedilen 92.6 milyon dolarlık teminat için Özelleştirme İdaresi'ne dava açtı.

TEMİNAT KATLANDI
Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkentgaz'ın yüzde 20'sine sahip. Bu payını daha önce ihale yoluyla satan belediye, Çılgın Mehmetler'in yaktığı 15 milyon dolarlık teminatı kasasına almıştı. Ancak bu süreçte ortakların yaktığı teminat tutarı 107.6 milyon dolara yükseldi. Başkentgaz'ın mülkiyetinin kendilerine ait olduğunu belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi, Özelleştirme İdaresi'nden teminatın devredilmesini talep etti. İdare, gelirin Hazine'ye irat kaydedildiğini belirterek, belediyenin talebini geri çevirdi. Girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine belediye konuyu yargıya taşıdı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı aleyhine dava açtı. Dava, Ankara İdare Mahkemeleri'nde görülmeye başlandı. Dava, aralık ayında yapılacak yeni ihale sürecini etkilemeyecek

ÜÇ KEZ SÜRE UZATIP ÖDEYEMEDİLER
Çılgın Mehmetler, Ağustos 2010'daki Başkent Doğalgaz'ın yüzde 80'inin özelleştirmesine 1.2 milyar dolarlık teklif vermiş ancak 3 kez süre uzatımına rağmen gerekli parayı yatıramamıştı. İhaleyi iptal eden Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, ortakların her süre uzatımı ve ihale başlangıcında verdikleri teminatlardan oluşan 92.6 milyon doları Hazine'ye irat olarak kaydetmiş bu para da BOTAŞ'a devredilmişti.

BAŞKENT'İN GAZINA GELDİLER
Aralıkta ihalesinin yapılması beklenen Başkent Doğalgaz'a altı büyük enerji şirketi talip oldu. En sürpriz isimse İspanyol Gaz Natural şirketi oldu. 25 ülkede 20 milyondan fazla aboneye hizmet eden Gaz Natural, İspanya'nın en büyük enerji şirketi unvanını taşıyor. Türkiye'nin en büyük şirketlerinden Sabancı Holding, Zorlu Grubu, STFA, Afken, Fernas da Başkent Doğalgaz ihalesine katılmak için şartname alan şirketler arasında.

BİZE ULAŞIN