Ford İngiltere Gölcük'e taşınıyor

Belçika'daki fabrikasını kapatacağını açıklayan Ford'dan Türkiye'ye yatırım müjdesi geldi. İngiltere'deki Transit üretimi Türkiye'ye kaydırılacak

Avrupa'daki kriz nedeniyle bölgedeki yatırımlarını gözden geçiren Amerikalı Ford, üretimde Türkiye'nin ağırlığını artırma kararı aldı. Önceki gün Belçika'nın Genk kentindeki fabrikasını kapatacağını açıklayan Ford'dan Türkiye'ye müjde geldi. Ford Avrupa'dan yapılan açıklamada İngiltere'deki Transit modelinin üretiminin Türkiye'ye kaydırılmasına karar verildiği açıklandı. İngiltere'nin Southampton ve Dagenham kentlerindeki tesislerin de gelecek yıl kapatılacağı belirtildi. Açıklamada Southampton fabrikasındaki Transit üretiminin ise bundan böyle Ford Otosan'ın Kocaeli-Gölcük'teki fabrikasında yapılacağı ifade edildi. Bu kararla, İngiltere'deki tesislerin daha çok motor üretimi ve geliştirilmesine yoğunlaşacağı belirtildi. 1972'den bu yana Ford'un Transit modelinin üretildiği Southampton'ın gelecek yaz kapatılmasıyla 500'ün üzerinde çalışan işsiz kalacak. Dagenham'ın kapanmasıyla bu sayının bin 500'ü bulacağı belirtiliyor. Southampton'da yılda 28 bin araç üretiliyordu. Gölcük'teki fabrikada bu rakam ise yaklaşık 80 bin.

AB PAZARI DARALDI

Ford, önceki gün de Belçika'nın Genk kentinde, 4 bin 300 işçinin çalıştığı fabrikayı kapatacağını açıklamıştı. Açıklamada buradaki Mondeo, S-Max and Galaxy modellerinin üretimini de İspanya'ya kaydırılacağı belirtmişti. Ford, Avrupa'da yeniden yapılanarak yılda 450- 500 milyon dolar tasarruf hedefliyor.

KOCAELİ TRANSİT'İN EVİ OLDU
Ford Avrupa'nın Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Wood, temmuz ayında yaptığı açıklamada- Ford Otosan Fabrikası'nın 2001'den bu yana "Transit'in evi" haline geldiğini vurgulamıştı. Wood, "Burada üretilen araçların tasarım ve mühendisliklerindeki mükemmellik, Kocaeli Fabrikası'nın eseridir" değerlendirmesini yaptı.

BİZE ULAŞIN