Patronlar en çok Londra ve Moskova'ya uçuyor

Türkiye'de jetle seyahat 3 yılda yüzde 30 arttı. En çok Londra ve Moskova'ya uçan jet sahipleri dört kişiyle yolculuk yapıyor

Özel jet seyahatleri Türkiye'de hızla artıyor. Jet tercih edenlerin en çok gittiği şehir ise Londra. Araştırmalar Türkiye çıkışlı her üç özel jetten birinin Londra'ya uçtuğunu ortaya koydu. 2011'de 825 uçuş gerçekleştiren özel havayolu firması NetJets'in verilerine göre patronların jetle en çok uçtuğu ilk beş destinasyon sırasıyla Londra, Moskova, Atina, Paris ve Nice. Londra yüzde 35 ile ilk sırada yer alırken yüzde 21 ile Rusya ikinci ve yüzde 16 ile Atina üçüncü sırada. Hız ve lüks tutkunlarının jetleriyle en çok seyahat ettikleri diğer noktalar ise Paris ve Nice. Özel jet sahibi Türkler genellikle 4 kişiyle seyahat etmeyi tercih ediyor. Jet kullananların sayısında 2009'dan bu yana yüzde 30'lara varan bir artış oldu. Bu kriz döneminde havacılık sektörü için oldukça yüksek bir performans.

AVRUPA'YI GEÇER

NetJets Europe'un Türkiye'ye ve Türkiye'den toplam uçuşlarının yüzde 93'ünü uzun mesafeli uçuşlar oluşturuyor. Türkiye piyasasını değerlendiren NetJets Europe Satış Direktörü Marine Eugene, jet kullanımındaki büyüme oranının Avrupa'dan hızlı olacağına kesin gözüyle bakıyor. Eugene, "Türkiye, NetJets için gelişen ekonomisi ve iş havacılığıyla değerli bir pazar. 32 havaalanında hizmet veren NetJets, burada pazar payını büyütmek için özel bir ürün yarattı" dedi.

Özel jetle yolculuk çift haneli büyüyor
İş havacılığı trafiği Türkiyede 2011'de yüzde 21.3, 2012'nin ilk dört ayında ise yüzde 8.9'luk büyüme kaydetti. 2012'nin çift haneli büyüyeceği tahmin edilirken Avrupa'da bu alanda gerileme olması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN