Elektrik gardaşlığı

Ekonomik büyümeyle rekor kıran elektrik tüketimine Azerbaycan'dan destek geliyor. Azerenergy yöneticisi Etibar Pirverdiyev, Türkiye'ye elektrik vermek için çalışmalara başladıklarını, 700 MW'lık elektrik sağlanacağını kaydetti

Gürcistan ve Bulgaristan'ın ardından şimdi de Türkiye artan elektrik tüketimini Azerbaycan'dan sağlamak için düğmeye bastı. Türkiye'nin ekonomik büyümeyle birlikte rekorlar kıran elektrik tüketimine Azerbaycan'dan destek geliyor. Ülkenin elektrik üretim ve dağıtım şirketi Azerenergy, Türkiye'ye Gürcistan üzerinden elektrik hattı çekmeye hazırlanıyor. Azerenergy Yönetim Kurulu Başkanı Etibar Pirverdiyev, Azerbaycan ile Gürcistan arasında mevcut elektrik ağının yenilendiğini belirterek, "Buradan Türkiye'ye elektrik sağlamayı planlıyoruz" dedi.

700 MW güce ulaşacak

Pirverdiyev, yıl sonuna kadar elektrik ağının rehabilite edileceğini kaydederek, "2013'ten itibaren elektrik sağlamaya başlarız" diye konuştu. Pirverdiyev'in verdiği bilgiye göre Türkiye'ye bu ağdan sağlanacak elektrik miktarı ilk planda 350 MW olacak. Miktarın zaman içinde artarak devam edeceğini aktaran Pirverdiyev, "İkinci fazda ise bu miktar 700 MW'a çıkacak" dedi.

500 bin haneye girecek

700 MW'lık elektrik ticaretinin yıllık miktarı yaklaşık 100 milyon dolar. Azerbaycan'dan sağlanacak destekle ortalama 500 bin haneye elektrik sağlanması hedefleniyor. Bu da yaklaşık 2 milyon kişinin Azeri elektriğinden yararlanması demek. Bu elektriğin de Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesine aktarılacağı kaydediliyor. Türkiye'nin kurulu toplam gücü 50 bin MW seviyesindeyken bu miktar tek başına yüzde 1'lik tedarik demek. Geçtiğimiz yıllarda Ermenistan üzerinden elektrik sağlanması gündeme gelmiş, Azerbaycan yönetimi buna tepki göstermişti.

Tüketim üretimden hızlı büyüyor
Artan sıcaklarla birlikte Türkiye, elektrik tüketiminde ciddi oranda açık veriyor. 10 Temmuz'da 744 milyon kilovatsaat tüketimle tarihi rekor kıran Türkiye'de aynı gün elektrik üretimi ise 737 milyon kilovatsaat olmuştu. Bu açık Bulgaristan ve Gürcistan'dan kapatılıyor. 2012'nin 9 ayında gerçekleşen elektrikm tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.4 artarak 183.8 milyar kilovatsaate ulaştı. Üretimde sağlanan yüzde 7.2 artışla miktar 182.3 milyar kilovatsaate yükseldi.

BİZE ULAŞIN