30. kattan alıp 50. katı soruyorlar

Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, aHaber'de yayımlanan İş'te Hayat programına konuk oldu. Şelale Kadak'ın sorularını yanıtlayan Varlıbaş, yüksek katlı dairelerin ilgi gördüğünü belirterek "30'uncu kattan daire alan 50'nci katı soruyor" dedi

Haber'de yayımlanan ve Şelale Kadak'ın hazırlayıp sunduğu İş'te Hayat programının dün akşam konuk olan Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, yüksek konut projelerine ilk başta karşı çıktığını ve şirketin CEO'su olan oğlu Erdinç Varlıbaş ile de zaman zaman tartıştığını belirtti ve "Ancak sonra gördüm ki insanlar 30'uncu kattan daire alıyor, 50'nci katta yok mu diye soruyor" dedi. Varlıbaş, Avrupa'nın en yüksek gökdelenlerinden birini Gap İnşaat ile birlikte Ataşehir'de İstanbul Metropol adıyla yapmaya başladıklarını ve bu projede yer alan binanın 250 metre yüksekliğe ulaşacağını söyledi. Varlıbaş'a göre, dünyada gayrimenkul piyasası olumlu sinyaller veriyor çünkü, gayrimenkulde dünyanın göstergesi sayılan ABD'de işleri iyiye gidiyor.

Ataşehir'de Avrupa'nın en yüksek binalarından birini yaptığınızı biliyoruz. Kaç metreden söz ediyoruz?
Ataşehir'de şu anda Varyap Meridian'de yaptığımız Grand Tower 210 metre. Türkiye'nin en yüksek binalarından biri. Yılbaşında teslim ediyoruz. Bir de GAP İnşaat ile beraber başladığımız İstanbul Metropol projemiz var. İşte bu gökdelen 250 metre olacak. Avrupa'nın en yüksek binalarından biri olacak, yaklaşık 80 katlı. Türkler de gökdelenlere alıştı sanıyorum. Yüksek katları tercih ediyorlar mı? Ben değil de CEO'muz olan oğlum Erdinç yüksek bina konseptinde çok ısrarlıydı. Ben insanlar buraya çıkar mı, satabilir miyiz diye endişeliydim. Aramızda tartıştık da ama o haklı çıktı. Gördüm ki yüksek kata daha çok talep var. İnsanlar 30'uncu kattan alıyor,50'inci katta yok mu diyor. Hakikaten yukarılara çıktıkça manzara çok değişiyor.
Mütekabiliyet Yasası'ndan memnun oldunuz mu?
Beklenen bir yasaydı. Türkiye'ye yatırım yapmak isteyip de yapamayan bir çok insan düşünülüyordu. Bu yasanın çıkmış olması bundan sonra gayrimenkul de Türkiye'nin potansiyelinin değerlendirilmesi yönünde çok büyük bir fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Kapınızı çalıyorlar mı?
Artık yabancı y atırımcılar daha çok gelmeye başladılar. Daha çok soruyorlar. Yasanın bazı belirsizlikleri var. Giderilince, umuyorum yılbaşından sonra gayrimenkul sektörü çok daha fazla gelişecek.

BİZE ULAŞIN