BMC işçileri eylemde

Türkiye'nin en büyük otomotiv devlerinden biri olan ve finansal krizden dolayı yaklaşık 6 aydır işçilerinin düzenli bir şekilde maaşını ödeyemeyen BMC'de işçiler eylemlerini sürdürdü.

İzmir Pınarbaşı'nda bulunan BMC fabrikası önünde toplanan iki bin işçi, Kemalpaşa Caddesi'ni trafiğe kapatıp 'Kirpiyi durdurma, askeri vurdurma', 'BMC bizimdir, bizim kalacak' sloganları atarak yaklaşık 3 kilometre yürüdü. İşçilere trafikteki araçlar kornalara basarak destek verdi.

Beş ayda 2 bin 350 TL verilen ve yaklaşık 6 aydır maaşlarının tamamını alamayan, bir bölümü de izine çıkarılan işçiler bayram öncesi 2 bin TL ödeme yapılacağı yönündeki sözlerin yerine getirilmemesinden dolayı yolu trafiğe kapatarak tepkisini orataya koydu. Polisin izin verdiği noktaya kadar yürüyen işçiler burada kiraladıkları servis araçlarına binerek Konak'ta bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş İzmir Grup Başkanlığı'na gelerek dilekçe sundu. Yoğun kalabalıktan servise sığmayan işçiler tekrar fabrika önüne dönerek eylemlerin sürdürdü.

Altı aydır maaşlarını düzenli olarak alamadıklarını belirten Metal-İş İzmir Şubesi Başkanı İbrahim Tosun, 'Defalarca yönetimle görüşmemize rağmen, yapılan kredi anlaşmaları neticesinde protokoller yapılmasına rağmen, maalesef bir ödeme gerçekleşmedi. Bu insanları bayram öncesi mağdur ettiler. Eşlerine çocuklarına karşı mahcup ettiler. Ondan dolayı yollara düşmek zorunda kaldık' diye konuştu. Bayram öncesi vaatlerinin yerine gelmediğini ifade eden işçiler ise, 'Biz BMC'nin yaşamasını istiyoruz. Yönetimden açıklama bekliyoruz. Çocuklarımız okula harçlıksız gidiyor daha ne söyleyebiliriz ki' diyerek yönetime sitem ettiler.

BİZE ULAŞIN