Mazota kıyınca balık çıktı

Balık avında 24 metre derinlik sınırlaması tezgâhlara bereket, mazot kaçakçısına kâbus oldu. Palamutun fiyatı 50 kuruşa kadar düştü. Lüfer ise 10 liraya satılıyor

Bu yılki avlanma sezonuna damgasını vuran 24 metre derinlik sınırlaması balık tezgâhlarını bereketlendirirken, mazottaki yolsuzluğu kesti. Devletten yılda 150 milyon TL mazot teşviki alan bazı balıkçıların, yasak öncesi kıyıda avlanıp artan yakıtı da minibüs hatlarına sattığı ortaya çıkmıştı. Yasakla birlikte kıyıda avlanma son buldu. Balık tekneleri mazotu açık denizde avlanmak için harcadı. İddia edilenin aksine ağlar da boş kalmadı. Balıkçılar son dönemin en bereketli sezonunu yaşadı.

LÜFER BEREKETİ

Karadeniz'de avlanan balıkçılar bol miktarda palamutla dönünce fiyatlar 50 kuruşa kadar düştü. Balık bolluğu hem vatandaşı hem balıkçıları sevindirdi. Eceabat'ta denize açılan sadece bir balıkçının ağına tek seferde yaklaşık bin 500 adet lüfer takıldı. Uzun zamandır tezgâhlarda yer almayan lüferin kilosu geçen sezona göre düştü ve 10 TL'den satılmaya başlandı. Hamsi ve istavrit 5, levrek 18, tekir 13 TL'ye kadar indi.

4.496 NOKTAYA DENETİM

Yeni avlanma sisteminin başarıya ulaşmasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sıkı denetimleri de etkili oldu. Bakanlık eylül ayında 4 bin 496 noktada yaptığı rutin denetimlerin yanı sıra, Ankara, Bursa ve Samsun'da da ek incelemelerde bulundu. Bu yıl yürürlüğe giren avcılık tebliğinde yer alan değişikliklere uyulup uyulmadığı da denetlendi. Bakanlık balık boy ve zaman yasakları, seyir defteri, gemişahıs ruhsatları ve izin belgeleri ile av araçlarının uygunluğunu inceledi. Eylül ayı içerisinde 4 bin 496 noktada gerçekleşen rutin denetimlerde, 114 işyeri ve kişiye toplam 104 bin 421 TL para cezası kesildi. Başta istavrit, lüfer ve midye olmak üzere toplam 21 bin 818 kg su ürünü ile 261 adet çeşitli ağa el konuldu.

Teşvikli mazot minibüse
Sabah yakın zamanda dev balıkçı teknelerinin 24 metre yasağını protesto nedeninin 'metre' değil 'mazot' olduğunu yazmıştı. SABAH'ın ortaya çıkardığı tablo akaryakıt kaçakçılığını gözler önüne sermişti. 8 yılda 745 milyon mazot teşviki dağıtılmasına rağmen avlanan balık tonajı düştü. Müfettiş raporları teşvikli mazotun denizde değil karada kullanıldığını belgeledi. Birçok şirket kıyıda avlanıp artan mazotu minibüslere sattı.

BİZE ULAŞIN