2013'te zam yüzde 8

Özel sektör 2013'te % 8 ücret zammı planlıyor. Towers Watson'ın raporuna göre en düşük zam % 6 ile finansa, en yüksek zam ise % 9 ile perakendeye yapılacak

Yeni yıla girmeye sayılı günler kala iş dünyasında yıl sonu hedeflerinin tutturulmasının yanı sıra 2013'te maaşlara ne kadar zam yapılacağı da konuşulmaya başlandı. Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden Towers Watson'ın "Türkiye Ücret Araştırması 2012" raporuna göre şirketler 2013'te çalışanlarının maaşlarını ortalama yüzde 8 artıracak.

ŞAMPİYON PERAKENDE
Farklı sektörlerden 251 şirketin katıldığı araştırmaya göre 2013'te en yüksek ücret artışı yüzde 9 ile perakendeye yapılacak. Bunu yüzde 8 ile hızlı tüketim ürünleri ve otomotiv takip ediyor. Üçüncü sektör 7.9 ile kimya, dördüncü ise yüzde 7.1'le teknoloji-telekom olacak. En düşük zam ise yüzde 6 ile finans sektöründe gerçekleşecek. Şirketlerin yüzde 96'sı da "Yılda bir kez ücret artışı" uygulaması yapacak. Raporu değerlendiren Towers Watson Genel Müdürü Süha Alıcı, şirketlerin ücret artışı bütçesini belirlerken, enflasyon ve liyakata bağlı olarak farklı artışlar şeklinde değil, tek bir artış bütçesi üzerinden hareket ettiklerini söyledi.

İNŞAATTA KESENİN AĞZI AÇILACAK
Kentsel dönüşüm, yeni otel ve rezidans projelerindeki artışın 2013'te inşaat sektöründeki yetişmiş insan gücüne olan ihtiyacı artıracağını söyleyen Msearch Yönetim Yönetici Ortağı Barbaros Eneç, "Kalifiye elemanlarını kaptırmak istemeyen inşaat şirketleri kesenin ağzını açacak" dedi. Eneç, yerli şirketlerin yüksek maaş veren yabancı şirketleri yakalayacağını da belirtti.

UÇURUM BÜYÜK
Süha Alıcı, ücret uçurumunun Türkiye'de çok yüksek olduğunu söyledi. Alıcı, "Üniversiteden yeni mezun personelin ücretleri ile üst yöneticilerin ücretleri arasındaki fark yüksek" dedi.BİZE ULAŞIN