Akdeniz'e 546 milyon $

Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş özelleştirmesi 546 milyon dolara Cengiz- Kolin- Limak Ortak Girişimi'nin oldu

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından gerçekleştirilen TEDAŞ'a ait Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin blok satış yöntemi ile özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 546 milyon dolar ile Cengiz-Kolin-Limak OGG verdi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda başkan yardımcısı Halil İbrahim Kırşan'ın başkanlığında yapılan ihaleye 4 firma katıldı. Alsin Alarko A.Ş, Gen-pa Telekomünikasyon Hizmetleri, Ersan-Tümaş-Karaçay ortak Girişimi ve Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girşimi'nin katıldığı ihalenin ilk kapalı zarf teklif vermesi 430 milyon dolar ile sonuçlandı. İkinci kapalı zarf teklif verme turu eleme usulü ile yapılırken, en düşük teklifi veren Alsin Alarko şirketi elendi. Bundan sonra açık artırma turları 475 milyon dolar ile başladı. 2 milyon dolar asgari artırmalarla devam edilen ihalede ilk çekilen firma 10. turda Ersan-Tümaş-Karaçay ortak girişimi oldu. İhaleye iki firma ile devam edilirken, 14. turda Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girşimi'nin 545 milyon dolar teklifinden sonra, Gen-Pa da ihaleden çekildi. İhale Başkanı'nın son teklif sorması üzerine girişim bir milyon dolar daha artırım yaptı ve ihaleyi 546 milyon dolara aldı. Özelleştirme idaresi ihaleyi onaylarsa Akdeniz Elektrik dağıtımı resmen bu girişimin olacak.

KULLANIM DA DÜŞTÜ, BEDEL DE

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş, 2010 yılında ilk defa özelleştirilmiş, 1 milyar 165 milyon dolara ihale tamamlanmasına rağmen ihaleyi alan firmanın yükümlülüklerini yerine getirmediği için iptal edilmişti. Yeni ihale de teklif bu rakamın çok altında kalırken, Akdeniz Dağıtım bölgesindeki kullanım oranı da düştü. Abone sayısı 1 buçuk milyondan 1 milyon 670 bine çıkan bölgede kullanım 6 milyar kilowatt saatten 5 milyar kilowatt saate düştü. Kayıp kaçak oranı da yüzde 9,2'den yüzde 11'e çıktı.

İHALE ŞARTLARI DA DEĞİŞTİ
İhaleden önce şartlar da değişti. Daha önce 10 milyon dolar olan geçici teminat bedeli 15 milyon dolara çıkarken, ödemede taksit imkanı da getirildi. İhaleyi alan firma bedelin yüzde 30'unu yatırdıktan sonra geri kalan kısmı 4 eşit taksitte ödeyebilecek. İhalenin ardından ortaklık adına açıklama yapan Limak Enerji Grup Başkanı İsmail Ergüneş, ihalede oluşan rakamı yüksek bulduklarını belirterek, "İhalelerdeki rekabet ortamında her zaman istenen rakama ulaşılmıyor. Her şirketin bir ederi var. Bu fiyat, bizim belirlediğimiz fiyatın üzerinde. Şirketi verimli çalıştırıp aradaki farkı kapatacağız. Fiyat çok da yanlış bir yere oturmadı" dedi. Akdeniz Elektrik'in ilk ihalesinde oluşan 1 milyar 165 milyon dolarlık fiyatın sorulması üzerine ise Ergüneş, "Bu fiyat, o ihaledeki fiyatın yarısı. Biz o fiyatları vermedik. O fiyatlar hangi hesapla çıktı bilmiyoruz. Ne yaparsanız yapın, o fiyatlara ulaşma şansınız yok. Bu fiyat, piyasa fiyatı, doğru fiyat bu" dedi. Özelleştirme İdaresi'nin de bir önceki ihale sürecinden dersler çıkararak ödeme kolaylığı ve kur riskinden koruma imkanı sağladığına dikkat çeken Ergüneş, "Biz de bu imkandan faydalananak ihale bedelini taksitle ödeyeceğiz. Bir miktar da öz kaynaklarımızla katkı sağlayacağız" dedi.
BİZE ULAŞIN