Cumhuriyetçi CEO'lar için hesap vakti

İkinci kez başkan seçilen Obama, mali uçurum tartışmasında kendisini tehdit eden ve Mitt Romney'i destekleyen Cumhuriyetçi CEO'larla görüşecek

ABD başkanlık seçimlerinde zenginlere ek vergi getireceği açıklamalarıyla oy toplayan Başkan Barack Obama'ya karşı rakibi Mitt Romney'i destekleyen CEO'lar için hesap vakti geldi. Obama, ek vergiden rahatsız olup mali uçurum konusunda kendisini tehdit eden CEO'larla tek tek görüşme kararı aldı. Demokrat Başkan Obama, seçimlerde Romney'e büyük bağışlar yapan, ülkenin önde gelen Cumhuriyetçi şirketlerinden Honeywell, Wal-Mart ve General Electric'in tepe yöneticileri ile bugün bir araya gelecek. Obama'nın ülkesinin mali uçuruma girmemesi için, büyük çaplı harcama kesintileri ve vergi artışlarının yıl sonunda devreye girmesini sağlaması gerekiyor. ABD ekonomisi en kritik haftalarından birine de giriyor. Ülkede tansiyon yüksek. Zengine ek vergi getirilmesini istemeyen iş dünyası lobileri atağa kalkmış durumda. Kongrenin üyelerini ele geçirmeye çalışıyor. İki tarafın karşı karşıya geleceği planda anlaşmaya varılması için yedi haftalık bir takvim belirlendi.

LOBİ HAREKETE GEÇTİ
İş dünyasının en güçlü lobileri, bütçe açığının azaltılması ve gelirin artırılması için hazırlanan planın kongrede onaylanmasını engellemek için yoğun faaliyet içinde. Beyaz Saray, ABD Ticaret Odası gibi büyük örgütleri muhatap almazken bir grup öne çıkmaya başladı. Campaign to Fix the Debt (Borcu Düzeltme Kampanyası) adlı grup milyonlarca dolarlık bir kampanya hazırlığında. Gazetelere ve billboardlara da ilan vermeyi planlıyorlar.

BİZE ULAŞIN