Finansbank 660 milyon lira kar etti

Finansbank, 2012 yılı dokuz aylık döneminde net karını 660 milyon liraya çıkardı. Bu dönemde toplam kredilerini geçen yıla göre yüzde 15 artırarak 35 milyar 414 milyon liraya yükselten bankanın net özkaynakları da 6 milyar 634 milyon liraya ulaştı.

Finansbank'ın 2012 yılı üçüncü çeyrek bilançosuna ilişkin açıklamaya göre, bu yıl 25'inci yılını kutlayan Finansbank, büyümesini üçüncü çeyrekte de hızlandırarak sürdürdü.

Finansbank'ın net dönem karı 660 milyon lira oldu. Finansbank, özkaynaklarını da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artırarak 6 milyar 634 milyon liraya çıkardı.

Yılın üçüncü çeyreğinde toplam aktifleri yaklaşık 50 milyar lira olan Finansbank'ın toplam kredileri de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artarak 35 milyar 414 milyon liraya ulaştı. Bankanın aynı dönemde müşteri mevduat portföyü ise 29 milyar 716 milyon liraya yükseldi.

Finansbank, 530 şube ve 12 binden fazla çalışanıyla hizmet veriyor. Net faiz gelirlerini 2 milyar 72 milyon liraya, net ücret ve komisyon gelirlerini de yüzde 35 oranında artırarak 767 milyon liraya çıkardı.


''BİREYSEL BANKACILIK VE KOBİ BANKACILIĞI BÜYÜYOR''

Müşteri odaklı faaliyetlerini 2012 yılında da devam ettiren Finansbank, özellikle küçük ve orta ölçekli işletme ve bireysel krediler alanlarında büyümesini yılın üçüncü çeyreğinde de sürdürdü. 2012 yılı üçüncü çeyrek itibariyle bireylere kullandırılan konut, kredi kartları ve ihtiyaç kredilerindeki pazar payları sırasıyla yüzde 8,04, yüzde 14,10 ve yüzde 5,30 olarak gerçekleşti.

Aktiflerde görülen büyümenin yanı sıra, Finansbank 2012 yılının dokuz aylık döneminde TL cinsi mevduatta dengeli pozisyonunu korumaya devam etti. Toplam müşteri mevduatı miktarı yılın üçüncü çeyreğinde 30 milyar liraya ulaştı.


350 MİLYON DOLARLIK EUROBOND İHRACI

Finansbank 2011'de gerçekleştirdiği 500 milyon dolar tutarındaki 5 yıl vadeli Eurobond ihracının ardından 2012 yılının son çeyreğinde de Royal Bank of Scotland, Citibank, Standard Chartered Bank ve Morgan Stanley'nin aracı olduğu, 5 yıl vadeli 350 milyon dolar tutarında Eurobond ihraç etti.

Finansbank'ın bugüne kadar gerçekleştirdiği en düşük maliyetli Eurobond ihracına ABD ve Avrupa piyasalarından 70 uluslararası yatırımcı katıldı.


''ÖZKAYNAK KARLILIĞI SÜRÜYOR''

Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu da, yaptığı değerlendirmede, Finansbank'ın sermayesini etkin bir şekilde bankacılık faaliyetlerinde kullanarak özkaynak karlılığını sürdürdüğüne dikkat çekti.

Finansbank olarak yılın üçüncü çeyreğinde geniş mevduat tabanının yanı sıra uzun vadeli dış kaynak kullanımı ile de kredilerini fonladıklarını belirten Güzeloğlu, bu dönemde bankanın 25'inci yılını kutladıklarını hatırlattı.

Güzeloğlu, Eurobond ihracına ilişkin de, uluslararası sermaye piyasalarında iki gün gibi kısa bir zamanda gerçekleşen ihracın Finansbank'a duyulan güvenin önemli bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Çok kısa bir zamanda elde edilen başarılı ihracın Finansbank'ın sağlam yapısının, sürdürülebilir başarı grafiğinin ve artan kredibilitesinin sonucu olduğunu ifade eden Güzeloğlu, ''Türk reel sektörünü sürekli desteklemek prensibimiz doğrultusunda, ülkemiz ekonomisine kazandırdığımız bu kaynağı kurumsal ve ticari firmaların orta vadeli projelerinin finansmanında kullanacağız'' bilgisini verdi.

BİZE ULAŞIN