Gayrimenkulün Londra çıkarması

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ile Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) işbirliğiyle Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası piyasalarda tanıtımı amacıyla düzenlenen roadshow'ların ilki, 8 Kasım'da, dünyanın önemli finans merkezlerinden biri konumundaki Londra'da gerçekleştirildi.

GYODER ve TYDTA işbirliğinde, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) katkıları ve HSBC Bank sponsorluğunda, İngiltere'nin ünlü finans merkezi Canary Wharf'ta düzenlenen toplantıya, yabancı yatırımcı ve fon temsilcilerinden oluşan 85 kişilik bir grup katıldı.

Toplantıda, İstanbul Finans Merkezi, 3. havaalanı, otoyollar, hızlı tren ve Kanal İstanbul gibi mega projelerle uluslararası pazarın ilgi merkezine dönüşen ve kentsel dönüşüm, mütekabiliyet yasalarıyla önemli bir büyüme trendi yakalayan Türkiye'nin gayrimenkul sektöründeki fırsatlar yabancı yatırımcılara tanıtıldı.

GYODER Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe, toplantının açılışında, gayrimenkulde gelişmekte olan trendleri Avrupa nezdinde inceleyen PricewaterhouseCoopers (PwC) ve Urban Land Institute (ULI) tarafından bu yıl hazırlanan raporun, Türkiye'nin, gayrimenkul alanında bölgesel ve uluslararası bir cazibe merkezi olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Rapora göre, İstanbul'un mevcut ve yeni yatırımların yanı sıra gelecekteki potansiyeliyle Münih, Varşova, Berlin ve Stockholm'ü gerisinde bırakarak Avrupa'da ilk sırada yer aldığını aktaran Gökçe, ayrıca Cityscape Global 2012 ve MIPIM 2013'te Türkiye'nin ''Onur Ülkesi'' seçilmesinin, Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası yatırımcılar nezdinde bir cazibe merkezi haline geldiğinin somut göstergeleri arasında olduğunu vurguladı.

Gayrimenkul sektörünü etkileyen mevzuatlarda son yıllarda yaşanan gelişmelere de değinen Gökçe, yürürlüğe giren ''Kentsel Dönüşüm Yasası'' ile gelecek 20 yıllık süreçte 7,5 milyon konutun yenilenmesinin hedeflendiği belirtti.

Gökçe, mütekabiliyet yasasındaki değişiklikler ve yabancıya satışın kolaylaştırılması sonucunda da halihazırda 2,5 milyar dolar seviyesinde olan gayrimenkul sektöründeki yabancı doğrudan yatırımının orta vadede 10 milyar dolar seviyesine çıkmasının beklendiğini kaydetti.


''TOPLAM 26 MİLYAR DOLAR SERMAYE GİRİŞİ

Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz de 2008 yılında başlayan ve halen yansımaları hissedilen küresel krize karşın, Türk ekonomisinin kayda değer büyüme oranları sağlamaya devam ettiğine dikkati çekti.

Türkiye ekonomisinin bu performansının, İstanbul'un uluslararası finans merkezi haline getirilmesinin ve Türkiye'nin ortaya koyduğu 2023 vizyonunun ülkeyi yabancı yatırım açısından cazip hale getirdiğini belirten Çeviköz, gayrimenkul ve inşaat sektörlerinin de giderek gelişmekte olan potansiyeliyle yabancı yatırım açısından önemli olanaklar sunduğunu, halihazırda Türkiye piyasasında oldukça aktif konumda olan İngiliz firmalarının ve yatırımcılarının gayrimenkul sektörlerindeki yatırımlarını da arttırmasının beklendiğini ifade etti.

TYDTA Başdanışmanı Hasan Pehlivan ise uluslararası doğrudan yatırımların Türkiye'nin ekonomik kalkınmasındaki rolünü ve bu yatırımlar arasında özellikle emlak sektörünün önemini vurguladı.

Şimdiye kadar yürürlüğe giren iyileştirme yasalarının sektöre toplam 26 milyar dolar yabancı sermaye girmesine yardımcı olduğunu belirten Pehlivan, ''Son 10 yılda, Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin üçe katlanmasını sağlayan ekonomik dönüşüm sayesinde, Türkiye 800 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaşmış, kamu borç ve giderleri kontrol altına alınarak yatırımcılar için güvenli bir ortam oluşturulmuştur. Çok kısa bir süre önce dünyanın önde gelen kredi değerlendirme kuruluşlarından Fitch Ratings de Türkiye'nin kredi notunu 'yatırım yapılabilir' seviyesine çıkararak bu durumu tasdik etmiştir'' ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen ''Türkiye'nin Ekonomik Görünümü'' panelinde, İMKB Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz, kurumun gelişim sürecini, bugünkü durumunu ve sunduğu fırsatları aktarırken, SPK Kurumsal Yatırımcılar Daire Başkanı Tevfik Kınık, İstanbul Finans Merkezi, Ticaret Kanunu, Mütekabiliyet ile Sermaye Piyasaları Kanun Taslağı'na da dikkat çekerek, Türkiye'nin içinde bulunduğu sürecin önemi üzerinde durdu.

TYDTA İngiltere Kıdemli Danışmanı Ahmet İplikçi ise İstanbul'un uluslararası şirketler için bir cazibe merkezi haline geldiğini, Coca-Cola, GE ve GlaxoSmithKline gibi uluslararası birçok markanın İstanbul'u bölgesel yönetim merkezi olarak seçtiğini, bunda 200'ün üzerinde destinasyona direkt uçuş yapan Türk Hava Yolları'nın büyük katkısı olduğunu belirtti.

Günün ikinci panelinde GYODER Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe ve GYODER Yönetim Kurulu Üyesi M. Emre Çamlıbel tarafından yapılan sunumda da Türkiye'deki mütekabiliyet yasası ve kentsel dönüşüm projeleri ile emlak sektörünün çok büyük bir ivme kazanma noktasında bulunduğu vurgulandı.


YABANCI YATIRIMCI VE FONLARA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

''Türkiye'deki Yatırım Olanakları'' başlıklı son oturumda ise Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur, Türkiye'nin son 10 yıldır en çok büyüyen ekonomilerin başında geldiğini ve gelecek on yıl içinde de en büyük 10 ekonomi içinde yer alacağına işaret ederek, gayrimenkul sektörünün Türkiye'nin büyüme dinamiğine paralel bir şekilde gelişmeye devam ettiğini belirtti.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, Türkiye'de büyük projelerin söz konusu olduğunu belirterek yabancı yatırımcı ve fonlara işbirliği çağrısında bulunurken, Çalık Gayrimenkul Yatırım Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Feyzullah Yetgin Türkiye'de kentsel yenileme projelerine de dikkat çekerek bu tür projelerin artmasıyla yabancı büyük fonların prestijli projelere girmesinin daha kolay olacağını kaydetti.

Tahincioğlu Holding Başkanı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-İngiliz İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Tahincioğlu da Türkiye'deki değişim karşısında yabancı fonların da bir an önce pozisyon almaları gerektiğini, yoksa ileride daha yüksek meblağlar ödeyerek pazara girilebileceğini ifade etti.

HSBC Bank PLC Yönetim Direktörü ve Global Gayrimenkul Finans Başkanı Matthew Webster ise para transferindeki risklerin, daha sıkı ve şeffaf bir biçimde denetlenmesi gerektiğinin üzerinde durarak, bankaların oluşabilecek kur risklerine karşı uzun dönemde yapılandırılabilmesini, bunun için de Türkiye'nin yeni düzenlemeleri uygulamaya alması gerektiğini belirtti.

Roadshow'ların yakın dönemdeki rotası ise uluslararası büyük fonların bulunduğu önemli finans merkezlerinden Katar, Singapur ve Malezya olarak planlandı.

BİZE ULAŞIN