TEB'den Anadolu'ya aile boyu finans eğitimi

Başbakan Erdoğan'ın tasarruf çağrısı bankaları da harekete geçirdi. TEB, KOBİ'lerden sonra şimdi de ailelere yatırım yöntemleri anlatıyor. Banka milyonlarca kişiye bütçe yapmayı da öğretecek

Toplumun daha fazla tasarruf ve yatırıma yönelmesi, büyükten küçüğe herkesin gündeminde. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tasarruf ve bireysel yatırımları destekler nitelikteki demeçleri kurumları harekete geçirdi. KOBİ Akademi'yle küçük ve orta boy işletmelere büyüme yollarını öğreten Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) aynı konsepti bireysel bankacılığa uyarlayan projesi Aile Akademisi de bunun örneklerinden biri. 4 Ekim'de Aile Akademisi projesini başlatan banka, bir ay gibi bir sürede 20 bin müşterisine bireysel tasarruf ve yatırım yöntemleriyle ilgili eğitim verdi.

'ÜLKEYE DE KATKISI VAR'
"Samimi Bankacılık" yaklaşımıyla şubelerini okula çeviren ve tam 540 çalışanını Aile Danışmanı olarak eğiten TEB, finansal okur-yazarlığı artırmayı böylece hane halkının ev ekonomisine katkıda bulunmasını sağlamayı hedefliyor. Program kapsamında kadın, erkek, çocuk, genç herkese kredi kartı kullanımından, borçlanmaya, borç yönetiminden yatırım araçlarına, bireysel bütçe yapmaya kadar birçok konuda eğitim veriliyor. Programa sadece aileler değil sendikalar gibi kurumlardan da talep gelmeye başlamış. TEB Genel Müdürü Varol Civil projeden oldukça umutlu. Tasarruf ve yatırım ürünlerinin giderek daha karmaşık hale geldiğini belirten Ciliv, "Finansal konularda yaşarak öğrenme zarar getiriyor. Bireylerin yanlış kararları toplumun refahını da olumsuz etkiliyor. Amacımız bireylerin kendilerine, ailelerine ve doğal olarak ülke ekonomisine yararlı olmaları" diyor.

MİLYONLARA ULAŞACAK

TEB çalışanları Aile Akademisi projesi kapsamında 6 aylık eğitim sonrasında Boğaziçi Üniversitesi'nden bir sertifika alıyor. Şu anda 540 olan aile danışmanı sayısı daha da artacak. Milyonlara dokunmayı hedefleyen TEB, çocuklara da ekonomiyi öğretmek için tebjr.com sitesini hizmete açtı.

Moody's 6 ay içinde not artırır
TEB Genel Müdürü Varol Civil, Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu artırmasının etkilerini değerlendirdi. "Önümüzdeki dönemde fonlama maliyetlerinde ve kredi faizlerinde olumlu etkileri görünecektir" diyen Civil, 5-6 ay gibi bir süre içinde bir diğer derecelendirme kuruluşu olan Moody's'ten de 'yatırım yapılabilir ülke' notu beklediğinin altını çizdi. Varol Civil, diğer kuruluşların da Fitch'i izleyeceğini ifade etti.

Malatyalılar kayısıdan para çekecek
TEB her yıl yaptığı Akıl Fikir Yarışması'ndan çıkan inovatif fikirleri de hayata geçiriyor. Banka, şehirlerle özdeşleşen ATM'ler fikrinden yola çıkarak Malatya'da kayısı şeklinde ATM açtı. Varol Civil, "Zaten bizim de banka olarak kayısı ihracatında önemli payımız var. O yüzden Malatya'dan başladık. Diğer illere de yayılacak" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN