Araplar nisanda İstanbul'da toplanacak

lki Bursa'da yapılan Türk Arap Turizm Forumu'nun ikincisi Nisan 2013'te İstanbul'da toplanacak. Forumun hem Arap yatırımlarını hem de turist sayısını önemli oranda artırması bekleniyor

Türk ve Arap dünyası arasındaki ekonomik işbirliği turizm sektöründe de giderek ağırlık kazanıyor. Geçtiğimiz yıl ilk defa Bursa'da yapılan ve kısa sürede şehirdeki Arap turist sayısını yüzde 80 artıran Türk Arap Turizm Forumu'nun ikincisi Nisan 2013'te İstanbul'da yapılacak. Karar dün İstanbul'da düzenlenen 55 ülkeden 300'e yakın turizmcinin katıldığı Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Kent Turizm Küresel Zirvesi'nde alındı. Zirveye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Bin Fahd Al Fuhaid ve Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Taleb Rifai katıldı. UNTWO toplantısı sırasında yapılan işbirliği anlaşmasına göre zirve nisan ayında İstanbul'da Arap ülkelerinin bakanları ile Türk turizm çevrelerinin katılımıyla gerçekleşecek. Günay, Bursa'da yapılan forumun hem yatırımları hem de turizmi gözle görülür bir şekilde etkilediğini belirterek, 2013'te yapılacak foruma turizm sektörünün desteğini beklediklerini söyledi.

ULAŞIMDA ORTAKLIK
Geçen yılki forumun çok verimli geçtiğini söyleyen Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Bin Fahd Al Fuhaid, "Bankacılık sektöründe firmaların Türkiye'ye gelme kararı almasında bu zirve etkili oldu" dedi. Bursa ile Arap ülkeleri arasında turist taşıyacak Bursa Havayolları'nın kuruluşunda da yer alacaklarını açıklayan Al Fuhaid, 2013'te yapılacak toplantıların da iki ülke arasında yeni yatırım kararlarında etkili olacağını ifade etti.

Daha fazla Arap turist gelecek
Arap yatırımcıların Türkiye'ye ilgi göstermesi sonucu toplantıları İstanbul'a taşımaya karar verdiklerini anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Araplar tarafından turizm Türkiye'de yatırıma elverişli bir sektör olarak görülüyor" diye konuştu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise, "Tarih, kültür ve medeniyet alanında ortaklığımızın bulunduğu Arap ülkeleriyle turizmde de işbirliği yapacağız. Ülkelerimiz arasında çok daha fazla seyahat gerçekleşmesi için turizm çok önemli bir köprü vazifesi görüyor" diye konuştu. Arap Turizm Örgütü Baskanı Bandar Bin Fahd Al Fuhaid ise nisan ayındaki toplantı sonrasında Türk-Arap ortaklığında beş şirket kurulduğunu ve gelen Arap turist sayısının yüzde 80 artarak 127 bine çıktığını kaydetti.

2017'ye kadar kongre merkezleri doldu
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise şehirdeki otellerde yatak kapasitesinin 120 bine ulaştığını, 38 bin yataklık otel yatırımlarının sürdüğünü söyledi. Turizm yatırımlarını desteklediklerini anlatan Topbaş, "İstanbul'a son dönemde özellikle kongre turizmine yönelik büyük ilgi oluştu. 2017'ye kadar tüm kongre merkezlerimiz dolu" diye konuştu.

300 milyar $'lık fırsat
Zirvenin konuşmacıları arasında yer alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise şu anda 1 milyar kişi olan uluslararası turist sayısının 2020'de 1.3 milyara çıkacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, bunun 300 milyar dolarlık ilave bir gelir fırsatı anlamına geldiğine dikkat çekti

BİZE ULAŞIN