Giresun enerjide büyümek istiyor

Karadeniz'in en zengin akarsu kaynaklarına sahip illerinden Giresun, kurulacak toplam 96 hidroelektrik santrali (HES) ile Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 3'ünü karşılamak istiyor.

Türkiye'nin artan enerji ihtiyacını karşılamak ve yerli kaynakların kullanımını artırma yolunda geliştirilen projeler kapsamında akarsu kaynakları ve dereler enerji kaynağı olarak kullanılıyor. Bu kapsamda zengin akarsu kaynaklarına sahip Giresun'da bir kısmı tamamlanan ve bir kısmı da yapım aşamasında bulunan 96 HES'ten toplam 1600 megavat elektrik elde edilmesi planlanıyor.

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, bölgede kurulacak 96 HES'in tamamlanmasıyla Giresun'un bir enerji havzasına dönüşeceğini söyledi.

Bu durumun kendisi açısından mutluluk verici olduğunu belirten Şahin, HES'lerin mevcudiyetinin bir ülkenin kaynakları açısından son derece önemli olduğunu anlattı.

''Toplamda 1600 megavat kurulu güce ulaşacak bu HES'ler tamamlandığında Keban Barajı'ndan fazla enerji üretecek'' diyen Şahin, bu bağlamda üretilen enerjinin ülkedeki elektrik ihtiyacına önemli katkılarının bulunacağını vurguladı.

Türkiye'de toplamda kurulu bulunan bin 600 HES'ten 350 kadarının bölgede bulunduğu bilgisini veren Vali Şahin, inşaatı tamamlanan 8 HES'ten 600 megavat civarında elektrik üretildiğini, sadece Kolin firmasının kurduğu HES'in Giresun, Gümüşhane ve Ordu illerinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğunu kaydetti.


İTHALATIN 45 MİLYAR DOLARI ENERJİ SEKTÖRÜNE

Türkiye'nin ithalatının 45 milyar dolarının enerji sektörüne harcandığına dikkati çeken Vali Şahin, ''Bu HES'ler keşke 30-40 sene önce olsaydı. Demek ki enerji sektöründe bu kadar masraf eden bir ülke daha önceleri bu elektrik için HES'ler kurularak üretim sağlasaydı bugün Türkiye yılda 400 milyar dolar kazanım sağlayacaktı'' diye konuştu.

Şahin, HES'lerle ilgili zaman zaman toplumun farklı kesimlerinden tepkiler yükseldiğine işaret ederek, projenin yasalara uygunluğu ve çevreye etkilerinin sürekli denetim altında olduğunu vurguladı.

Vatandaşlardan gelen şikayetler ve rutin kontrollerle yasal mevzuatın dışına çıkılmasına kesinlikle müsaade etmediklerini ve bundan sonra da aynı kararlılıkla bu çalışmaları yürüteceklerini belirten Vali Şahin, ''HES'ler üzerinde kurulan düzenleyici aletlerle derelere yüzde 10 can suyu bırakılmaktadır. Her şey kontrolümüz altındadır. Uygunsuz davrananlara da gereken idari yaptırımları uyguluyoruz'' dedi.

BİZE ULAŞIN