"Artık Çin'e biz satıyoruz"

Tekstilde ithalata gelen vergi düzenlemesi sayesinde Çin'le rekabet edebilir hâle geldiğimizi söyleyen Abdulkadir Konukoğlu, "Artık Çin'in üretimi kendine bile yetmiyor. Çin'e biz ihracat yapıyoruz" dedi

A Haber'de Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Şelale Kadak'ın hazırlayıp sunduğu İş'te Hayat programının dün akşam yayınlanan bölümüne katılan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, tekstil sektöründe ithalata konulan yüzde 20-30 civarındaki verginin piyasaya olumlu yansıdığını söyledi. Konukoğlu, "Eskiden Çin'den pamuk ithalatı yapardık. Şimdi Çin, bütün dünyadan pamuk alıyor. Artık Çin'in üretimi kendine bile yetmiyor. Biz onlara ihracat yapıyoruz" dedi.
Tekstilde ucuz işçilik nedeniyle farklı ülkelere giden çok oldu...
Biz gitmedik. Ama bakın mesela tekstilde ithalata yüzde 20-30 civarında vergi geldi. Türkiye'de kapanan konfeksiyon fabrikaları çalışmaya başladı. Biz ne Pakistanlıya ne Hindistanlıya ne Bangladeşliye ne de Uzakdoğu'daki herhangi bir ülkenin işçilerine iş bulmak zorunda değiliz. Ama Türkiye'deki insanlara iş bulmak zorundayız. Onun için ithalatın Türkiye'ye zararı çok daha fazla. Çünkü havuzdan su götürüyorsunuz. Biz havuzu doldurmaya bakacağız. Türkiye'deki işsiz sayısını azaltacağız. Ben diyeceğim ki gel bende çalış, o diyecek ki gel bende çalış, fiyatlar yükselecek.
Hangi alanda işçi bulamıyorsunuz?
Tekstilde nitelikli ve niteliksiz işçi yok. Çünkü ithalata gelen vergiden dolayı, tekstil sektöründe 100-135 bin kişi işe girdi. Şu anda bakın konfeksiyoncu, atölye bulamıyor diktirmek için.
Sektör için çok iyi bir haber bu...
Durum bu ama neden? Çünkü ithalatın önüne vergi koydular. Böylece Türkiye'de çalışan konfeksiyoncular iş başı yaptı. Türkiye halkı yerli üretim almaya başladı. Yurtdışından gelen malların çoğunda kalite de yoktu. Oysa Türk malı çok daha kaliteli.
2000'li yıllarda "Çin'e ve Hindistan'a ihracat yapacağız bir süre sonra. Korkmayın" şeklinde bir söyleminiz vardı...
Bunu söylediğimde herkes bana "Başkan amma da atıyorsun" dedi. Ben de "Gün gelecek bu adamlar da birer gömlek giyecek" demiştim. Nitekim oldu. Dört yıldır Çin'e ihracat yapıyoruz.

Türkiye'nin büyümesini tutamazsınız!
Türkiye'nin yüzde 3'lere gerileyen büyüme rakamı için ne düşünüyorsunuz?
Ama bazı sektörler büyüyor yine. Mesela tekstil son yıllarda çok büyümeye başladı. Makine sektörü yavaş ama çok büyümeye başladı. Bazı sektörler Türkiye büyümesinin önünde gidiyor.
Önümüzdeki yıl Türkiye'nin yüzde 4.5 büyümesi öngörülüyor. Tahmininiz nedir?
2013 'te seçimler de yaklaşacak ama Türkiye'nin büyümesini ben yine yüzde 5'in altında beklemiyorum. İhracatta da büyük artışlar var, eğer bu devam ederse Türkiye'nin büyümesini de tutamazsınız. Ekonomiyi ne ile soğutursanız soğutun su akar yolunu bulur. 2013 yılında tekstilde ise yüzde 20 civarında büyüyeceğiz. Türkiye yüzde 5 büyürse biz yüzde 7 büyürüz.

10 milyon $'ı çizdim çıktım
Gaziantep Spor'a başkanlık yapmak size ilk defa yenmek kadar yenilmeyi de öğretti mi?
Yenilgiyi sporda öğrendim, kendimi ona göre planladım. Yenildiğiniz zaman veya bir makamda olduğunuz zaman herkes sizin arkanızdan koşuyor. Ne zaman ki yeniliyorsunuz, etrafınıza bakıyorsunuz hiç kimse yok. Onun için ne oturduğunuz makam sandalyesine güveneceksiniz ne de bulunduğunuz ana güveneceksiniz. Mümkün olduğu kadar daha dikkatli davranacaksınız, etrafınızdaki hakiki dostları iyi seçeceksiniz. O bakımdan yenmeyi yenilmeyi bana Gaziantep Spor öğretti. Bu da bana ticari hayatta her zaman için bazı şeylere dikkat etmeyi öğretti. O zamanlar 10 - 12 milyon dolar civarında parayı çizdim, hediye ettim çıktım.BİZE ULAŞIN