Çin 35 yıldır büyüyor, Türkiye ile ticaret zirve yapıyor

Son 35 yıldır ekonomisi küçülmeyen Çin ile Türkiye ilişkilerde zirve yaptı. 2009'da yaşanan daralma sonrası ticarette de toparlanma yaşanırken Türkiye'nin verdiği dış ticaret açığında azalma dikkat çekiyor

Dünyada 252 milyar dolar düzeyinde yatırımı bulunan Çin'in yeni gözdelerinden biri de Türkiye. Özellikle finans alanında Çin bankaların gelişi iki ülke arasında hem yatırım hem de ticarette bir ivmenin yakalanacağına işaret ediyor. Ekonomi Bakanlığı'nın Çin'e yaptığı teşvik gezisinde görülen ilgi de bu tezi destekliyor. Ekonomik ve ticari ilişkilerin 1965 yılına kadar gittiği ancak 2000'li yıllardan sonra geliştiği Çin Halk Cumhuriyeti ile Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliğinin ardından zirve yaptı. İki ülke hükümetlerinin ilişkileri geliştirme çabası içinde olması ve özellikle Türkiye ekonomisinin önceki dönemlere kıyasla yüksek büyüme hızlarına ulaşması ekonomik ilişkilerin daha güçlü gelişmesi fırsatını da doğurdu.

35 YILDIR ARALIKSIZ BÜYÜYOR

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olan Çin, 1976 yılındaki yüzde 1.6'lık küçülmenin ardından geçen otuz beş yılda hiç daralmadı. Türkiye ile olan ticari ilişkilerde ise 2009 krizinin her iki ülkenin de dış ticaretini olumsuz etkilemiş olmasına karşın iki ülke arasındaki ticaretin krizden çok fazla etkilenmediği görülüyor.

AÇIKTA AZALMA VAR

Türkiye'nin Çin'den ithalatı 2012 yılının Ocak-Eylül döneminde 15 milyar 709 milyon dolara ulaşırken ihracat 1 milyar 953 milyon dolarda kaldı. 13 milyar dolar olan Çin'e karşı dış ticaret açığı yüksek olsa da azalma eğiliminde. 2011'de 19 milyar dolar olan dış ticaret açığının yıl sonuna kadar 2011'de ulaştığı seviyeyi geçmesi beklenmiyor. 2011'de Türkiye'nin 17 milyar 180 milyon dolar olan ithalatına karşılık ihracatı 2 milyar 269 milyon dolarda kalmıştı. İki ülke arasında son dönemde yaşanan en az açık ise krizin derinleştiği 2009'da 11 milyar dolar ile gerçekleşti.

TÜRKİYE'NİN COĞRAFİ AVANTAJI İLGİ ÇEKİYOR
Türkiye ile Çin arasındaki ilişkileri geliştirmeye yönelik son yıllarda atılan adımlar meyvelerini de vermeye başladı. Dünyanın en büyük ikinci ve on altıncı ekonomileri arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin hızlı bir biçimde gelişmesi, hem bu iki ülkenin hem de bu ülkelerin çevresinde yer alan ülkelerin çıkarına. Türkiye'nin Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika arasında olan coğrafi konumu Çin'in bu bölgelerdeki nüfusunu artırma çabaları ile örtüşüyor.

BİZE ULAŞIN