"Özelleştirmeden 6,8 milyar TL gelir bekliyoruz"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Halkbank'ın halka arzının Cumhuriyet tarihinin en küçük iskonto oranıyla tamamlandığını bildirdi. Şimşek, Halkbank'ın yüzde 23,92'lik hissesinin halka arzı için 11 milyar liralık bir talep geldiğini belirterek, ''Hisse fiyatı 15,10 lira diye baktığımız zaman 4,5 milyar liralık bir gelir söz konusu''dedi.

YÜZDE 80'İ YABANCI YATIRIMCININ

Şimşek Halk Bank halka arzında hisse dağılımlarını da açıkladı. Şimşek "Halk Bank'ın halka arzında, ek satış dahil, yüzde 10'u yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 10 yurt içi kurumsal yatırımcılara, yüzde 80'i ise uluslararası kurumsal yatırımcılara tahsis edilmiştir'' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Halkbank'ın halka arzıyla ilk defa Uzak Doğu'dan Türkiye'ye yatırım çekme imkanı olduğunu belirterek, ''Londra'dan yüzde 55, ABD'den yüzde 20, Singapur'dan yüzde 9, Avrupa ülkelerinden yüzde 3 civarı talep geldi'' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Halkbank'ın hisseleri çarşamba günü işlem görmeye başlayacağını belirterek, ''Halkbank'ın blok satışı şu anda gündemde değil ama orta uzun vadede yapılabilir'' diyerek uzun vadede blok satış kapısını açık tuttu.

ELEKTRİK ÖZELLEŞTİRMELERİ

Bakan Şimşek özelleştirilmesi gündemde olan şirketlerle de ilgili açıklama yaptı. Bakan özelleştirme sürecinde elektrik dağıtım firmalarının özelleştirilmesinin de tamamlanacağını söyledi. Bakan ''Boğaziçi ve Gediz'in özelleştirme sürecini de tamamlamaya çalışacağız'' dedi.

Bakan Şimşek özelleştirme süreçlerinden 6,8 milyar TL gelir beklediklerini de sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN