Mısır'la ekonomik ortak oluyoruz

Türk-Mısır İş Forumu'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'ın güçlü ekonomiye sahip olmasının bölgenin istikrara kavuşması ile olacağını belirterek "Biz güçlerimizi birleştireceğiz" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yeniden yapılanma sürecinde olan Mısır'a destek geldi. Türk-Mısır İş Forumu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, Mısır'ın güçlü bir ekonomiye sahip olmasının bölgenin istikrara kavuşması anlamına geleceğini belirterek "Biz güçlerimizi birleştireceğiz" dedi. Siyasi, diplomatik ve ekonomik alanda işbirliğinin artırılması gerektiğine işaret eden Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin son 10 yılda sağladığı istikrar ve gerçekleştirdiği ekonomik dönüşümle bölgesel ve küresel bir güç olma yolunda önemli bir mesafe kaydettiğini söyledi.

TÜRKİYE CAZİBE MERKEZİ

Türk ekonomisinin yüksek performansını dünya ekonomisinin buhranlı yıllarında sürdürebiliyor olmasında özel sektörün ve girişimcilerin büyük payı olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin artık küresel ölçekte bir cazibe merkezi olduğunu kaydetti. Türkiye'nin genç ve yetişmiş bir işgücü, sıkı mali politikaları, rekabetçi yatırımcıları, güçlenen altyapısı ile Avrupa'nın 6'ıncısı, dünyanın 16'ınca büyük ekonomisi olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti: "Gayri Safi Yurtiçi Hasılamız 2010 yılında yüzde 8.9, 2011 yılında yüzde 8.5 büyüme gösterdi. İhr acatımızı göreve geldiğimizde çok komiktir, 36 milyar dolar seviyesinden aldık. Bu yılın ekim ayı itibarıyla hamdolsun 148 milyar dolara çıkartarak Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık. İnşallah yıl sonu itibarıyla 150 milyar doları yakalayacağız. Bu bir tarihi rekordur Türkiye için. Tabii burada hizmet ihracatını söylemiyorum. Hizmet ihracatına baktığımız zaman hizmette 45 milyar dolarlık bir ihracatımız var. Onu da buna ilave ettiğimizde 195 milyar dolar."

Mısır Başbakanı'ndan yatırım çağrısı
Mısır Başbakanı Hişam Kandil ise Türk işadamlarını ülkesine davet ederek, yatırım yapmalarını istedi. Kandil, "Türk iş adamlarının Mısır'a daha fazla yatırım yapmasını bekliyoruz. Devrim sonrasında oluşan problemlerle ilgili bizi mazur görsünler, kusurumuza bakmasınlar. Sorunları bizimle paylaşsınlar. Mısır kendi ülkeleridir" diye konuştu. Türkiye ile Mısır arasındaki 5 milyar dolarlık dış ticaret hacmini yetersiz bulduklarını kaydeden Kandil, üçüncü ülkelere açılma konusunda Türkiye ile işbirliği yapacaklarını bildirdi.

27 anlaşma imzalandı
Konuşması sırasında Türkiye ve Mısır arasındaki 27 anlaşmanın imzasının tamamlandığını belirten Erdoğan, "Bu anlaşmaların Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni bir sürecin, yeni bir dönemin başlangıcına vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum" dedi.

Bankalar söğüşlendi
Daha önce bankaların iflasın eşiğinde olduğunu, Türkiye'nin en büyük devlet bankasının zarar ettiğini ve bunu görev zararı diye gösterdiklerini anlatan Erdoğan, "Bunu iyi tercüme edin, söğüşlenmiş diyeceğim, bunun Arapçası var mı bilmiyorum, adeta modern fareler çıkıyor, onlar, sıçanlar, mıçanlar, götürüyorlar. Ama şimdi aynı bankalar, şu anda Avrupa'nın ilk 3'ü içerisinde yer alıyor" diye konuştu.

İnşaatta ikinciyiz
Türkiye'nin dünyanın şu anda en büyük altı turizm ülkesi arasında yer aldığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: "Türk müteahhitlik şirketleri, 94 ülkede üstlendikleri projelerle 200 milyar dolarlık iş hacmine ulaştılar ve Çin'den sonra dünyanın en büyük 2. ülkesi oldu. Kişi başı milli gelirimizi 3 bin 500 dolardan aldık, şu anda 10 bin 500 dolara yükselmiş durumda."

BİZE ULAŞIN