5 banka sırada

Bankacılığa uluslararası devler geliyor. Beş bankanın lisans alma niyetinde olduğunu belirten BDDK Başkanı Öztekin, "49 olan banka sayısı 60'a ulaşabilir" dedi

Türkiye yalnızca reel sektörde değil finansda da yabancı yatırımcıların ilgi odağı oldu. Her gün birçok yabancı bankanın görüşme talebiyle geldiğini söyleyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, "100 milyar dolar ve üstü aktifi olan büyük bankalar geliyor. Hollandalı Rabobank, Çinli yatırım bankası Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Japon Mitsubishi Bank, İtalyan Intesa Bank ve İngiliz Standard Chartered Türkiye ile ilgilenen bankalar.

KUVEYTLİLER DE İSTİYOR
Öztekin,Denizbank'ın satış sürecinde aktif rol oynayan ancak daha sonra Kuveytliler'in de Türkiye'ye ilgisinin artarak sürdüğü bilgisini verdi. Öztekin, bankacılık sektöründe henüz izne bağlanmamış ciddi lisans başvuruları olduğunu belirterek, kriterleri sağlayacak bankalara yeni verilecek lisanslarla şu an 49 olan banka sayısının 60'a ulaşabileceğini söyledi. Sektörde yabancı payının şu anda yüzde 16.7'ye çıktığını, borsadaki paylarla bunun yüzde 43'e yakın olduğunu belirten Öztekin, bu oranı riskleri artırmayacak seviyede tutacaklarını ifade etti. Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin toplantısına katılan Öztekin, Intesa Bank'ın şube açma başvurusu ve Mitsubishi Bank'ın lisans başvurusu yaptığını, Standard Chartered Bank ve Rabobank'ın da ilgisi olduğunu belirterek şunları söyledi: "Niyetlerini beyan eden Çin, Güney Kore ve Hollanda gibi ülkelerden bankalardan görüşmelerimiz oluyor ama resmi başvuruya dönüşmüş bir şey yok."

Vadeyi bozma derdi bitiyor

Öztekin, mevduatın vadesinin uzatılması konusunda Merkez Bankası ile beraber çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi: "Zorunlu karşılıklarda makas açılmalı. Uzun vadede daha düşük zorunlu karşılık olmalı ya da bu konuda vergi teşviki olmalı. Ekonomi yönetimi harıl harıl çalışıyor. Mevduatın vadesi gittikçe uzuyor ama daha da uzaması hedefimiz. Şimdi 3-6 ay arasında. Vadesinden önce bozulan mevduata vadesiz mevduat faizi veriliyor. Bununla ilgili bir düzenleme isteği oldu. Bunu da TCMB'ye ilettik makul karşıladılar. Merkez'in bu konuyla ilgili çalışması sürüyor."

BİZE ULAŞIN