Türkiye'nin zaferi

Küresel krizin güvenli limanı Türkiye'ye demir atan yabancılar, Halkbank'ın halka arzına koştu. Bankanın hisselerine ABD'den Uzakdoğu'ya kadar birçok ülkeden rekor talep geldi. 4.5 milyarla İMKB tarihine geçen halka arz, Avrupa'nın da en büyük üçüncü hisse satışı oldu

Küresel krizde dünyanın güvenli liman olarak gördüğü Türkiye, Fitch'in 'yatırım yapılabilir' notuyla adeta yabancıların gözdesi haline geldi. Ülkelerindeki kriz nedeniyle zor günler yaşayan yabancı yatırımcılar Halkbank'ın halka arzıyla Türkiye'de nefes aldı. Tarih yazan halka arza ABD'den Uzakdoğu'ya kadar birçok ülkeden 11 milyarlık rekor talep geldi. 4.51 milyar liralık (2.5 milyar dolar) büyüklüğü ile İMKB tarihinin en büyük halka arzı gerçekleştirildi. Halkbank'ın halka arzı Avrupa'da da dereceye girdi. İtalyan UniCredit'in bedelli sermaye artırımı ve Rusya'nın en büyük bankası Sberbank'ın 5 milyar dolarlık hisse satışının ardından Avrupa'nın üçüncü büyük satışı oldu. Gelen yüksek talebin önümüzdeki dönemde yapılacak halka arzların da önünü açtığı belirtiliyor.

4.5 MİLYARLIK HALKA ARZ
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) ek satışıyla birlikte Halkbank'taki toplam yüzde 23.92 hisseye 11 milyar lira talep geldi. Halka arz 4.5 milyarlık büyüklüğe ulaştı. Son işlem fiyatına göre yüzde 5 iskontoyla gerçekleşen halka arzda birim fiyat 15.10 lira oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, halka arza gelen talebin yüzde 55'inin İngiltere'den, yüzde 20'sinin ABD'den, yüzde 9'unun Singapur'dan, yüzde 3'ünün ise Avrupa ile diğer ülkelerden geldiğini söyledi. Halka arzın konsorsiyum lideri Finansinvest'in açıklamasına göre, 299 milyon lot 30 bin 272 adet yatırımcıya dağıtıldı. Yurtiçinde 29 bin 869 adet bireysel yatırımcıya 29.9 milyon lot, 268 adet kurumsal yatırımcıya 29.9 milyon lot ve 135 adet yurtdışı kurumsal yatırımcıya ise 239.2 milyon lot dağıtım yapıldı.

İMKB'DE TARİH YAZDI
Bankanın halka arzı 2.5 milyar dolarlık büyüklüğüyle İMKB tarihine geçti. İMKB'de bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük işlem, Türk Telekom'un 2008 yılındaki 1.87 milyar dolarlık arzıydı. Turkcell 2000 yılında 1.78 milyar dolar, Vakıfbank 2005'te 1.26 milyar dolarlık halka arz gerçekleştirmişti. Son büyük halka arzı ise Emlak Konut GYO 722.5 milyon dolar ile 2010 yılında yapmıştı.

EN DÜŞÜK İSKONTOLU ARZ OLDU
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Türkiye tarihinin en düşük iskonto oranıyla Halkbank halka arzını yaptık" dedi. Halkbank'ın yüzde 51 hissesinin kamunun elinde kalmasının amacının ileride blok satışın yapılabilmesi olduğunu söyleyen Şimşek, "Halkbank'ın blok satışı şu anda gündemde değil ama orta ve uzun vadede yapılabilir" diye konuştu.

SİNGAPUR DEVLETİ İLGİ GÖSTERDİ
Halka arza Singapur'un kamu fonu Government of Singapore Investment Corporation (GIC) da büyük ilgi gösterdi. Satışa sunulan hisselerin yüzde 6'sına karşılık gelen 18 milyon nominal hisseyi tek başına alan fon, Türkiye'ye ilk kez Halkbank ile adım atmış oldu. Yönetim kurulu başkanlığını Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong'un yaptığı GIC, 1981 yılında kuruldu. 247 milyar doları yöneten fon, dünyanın en büyük 8'inci kamu fonu.

HALKA AÇIKLIK ORANI YÜZDE 48.86
Yüzde 75.03 hissesi ÖİB'nin elinde bulunan Halkbank'ın halka açıklık oranı ek satış hakkının da kullanılmasıyla yüzde 24.94'ten yüzde 48.86'ya yükselmiş olacak. Böylece ÖİB'nin elinde bulunan hisse oranı yüzde 51.14'e inecek. Halkbank'ın piyasa değeri 19.9 milyar lira düzeyinde bulunuyor. Ek satıştan sağlanan gelir İMKB'de 30 gün süreyle fiyat istikrarı işlemlerinde kullanılacak. Halkbank hisselerinin yarın işleme açılması bekleniyor. Banka, Mayıs 2007'de borsaya kote olmuştu. İlk halka arzda yüzde 24.98'lik hisse satılmıştı.

THY'DE SATIŞ GÜNDEMDE DEĞİL
AK Parti döneminde 38 milyar dolarlık özelleştirme yapıldığını söyleyen Bakan Şimşek, bu yıl için de özelleştirme gelirlerinin 6.8 milyar lira olacağını söyledi. Türk Hava Yolları'nın (THY) ne blok satışı ne ikincil halka arzının gündemde olmadığını kaydeden Şimşek, Türk Telekom'un kamu hisselerinin özelleştirilmesi konusunda da, "Çalışmalar devam ediyor" dedi. Önümüzdeki günlerde Boğaziçi ve Gediz EDAŞ'ın özelleştirme sürecini tamamlamaya çalışacaklarını söyleyen Şimşek, "Hamitabat için son teklifler bu hafta alınacak" diye konuştu.


BİZE ULAŞIN