Mısır'la turizm kardeşliği kuruluyor

Türkiye ve Mısır, uzak ülkelerden yapılacak turlarda birlikte pazarlanacak. Başbakan Erdoğan'ın Mısır gezisinde netleşen görüşmeler sonrası iki ülke turizmde protokol imzalayacak. Turizm sektörüne birlikte eleman yetiştirilecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır gezisi turizm alanında bir ortaklığı da beraberinde getirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katıldığı gezide Türkiye ve Mısır'ın uzak ülkelerden yapılacak turlarda birlikte pazarlanması gündeme geldi. Önümüzdeki ay ise Mısır Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) bir protokol imzalamak için bir araya gelecek. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, "Amerika, Çin, Uzakdoğu gibi yerlerden ortak paketlerin hazırlanması gündemde. Özellikle de 10-15 günlük turlarda her iki ülkenin birlikte pazarlanması maliyetleri düşürecek" dedi. Ulusoy, Amerika-Türkiye- Mısır ya da Japonya- Türkiye- Mısır gibi üç noktalı turların iki ülkenin turizmine katkı sağlayacağını dile getirdi. Ulusoy, "Uzak pazarlarda 15 günlük turlar hazırlayıp tatilin bir haftasını Türkiye'de, bir haftasını Mısır'da geçirecek şekilde planlar yapıyoruz. Bu iki ülke için maliyetleri de düşüren bir unsur olacak" diye konuştu. Mısır Turizm Bakanlığı'yla daha önce de irtibatta olduklarını söyleyen Ulusoy, ancak konunun Başbakan'ın Mısır gezisinden sonra netliğe kavuştuğunu da aktardı.

Alt kadrolar Mısır'dan gelecek
15 Aralık'ta Mısır'ın Hurghada Adası'nda imzalanacak turizm protokolü ile ilgili Ulusoy, "İki ülke turizm sektörüne eleman yetiştirmek için de bir ortaklığa gidiyor. Özelikle Mısır'da turizm sektörüne daha fazla eleman yetiştirmek için eğitimlerin verilmesi ve buraya iş gücünün getirilmesi gündemde" dedi.

Mısır'dan 150 bin turist hedefi
Protokol kapsamında Türkiye ve Mısır'ın yurtdışındaki fuarlara da ortak katılacağını söyleyen Ulusoy, "Mısır gezisinde iki ülkenin turizm bakanları bu konuyu ele aldı" dedi. Mısır'la Türkiye arasındaki turizm trafiğini de artırmayı hedeflediklerini söyleyen Ulusoy, "Türkiye, turizmde karar veren bir ülke konumunda. Hem Mısır'ın da bu pastadan pay almasını hem de bu pazardan turist çekilmesini planlanıyor" dedi. Türkiye'den Mısır'a 200 bin kişinin gitmesi Mısır'dan ise 150 bin turistin çekilmesi hedefleniyor.

BİZE ULAŞIN