Plastikçiler bağımsızlık istiyor

PLASFED ve Kurucu Dernekleri, TOBB Kimya Sektör Meclisi bünyesinde bulunan plastik sektörünün ayrı bir meclis olarak kurulması amacıyla TOBB’a başvuruda bulundu.

Plastik sektöründe rekabet, büyüme ve verimlilik için en iyi koşulları yaratmak amacıyla kurulan PLASFED (Plastik Sanayicileri Federasyonu) ve kurucu dernekleri, TOBB bünyesinde, Kimya Sektör Meclisi altında bulunan plastik sektörü için ayrı bir meclis kurulması için başvuruda bulundu.

PLASFED Başkanı Selçuk Aksoy başvuru ile yaptığı değerlendirmede, "Türkiye plastik sektörü, AB ülkeleri içinde miktar bazında 3'ncü büyük proses kapasitesiyle, her yıl % 10 – 15 oranında büyüyerek Avrupa liginde ikinciliğe oynuyor. 14 bin firma ve 250 bin çalışanı ile aslında ülkemiz ve ekonomisi için çok büyük bir güç olan; başta ambalaj, inşaat, tarım, beyaz eşya, otomotiv, elektronik, tekstil ve medikal sektörleri olmak üzere birçok sektöre ara malı üreten Türkiye plastik sektörü hızla büyürken, sorunları da artıyor. Sektörümüzün sorunlarının ve stratejilerinin daha geniş tabanlı ve sadece sektöre odaklanılarak tartışılabileceği, sektörün tüm oyuncularının içinde yer bulabileceği ayrı bir Sektör Meclisi oluşturulması ihtiyacı doğmuştur. Sektörümüzün şemsiye örgütü olan Plastik Sanayicileri Federasyonu – PLASFED olarak, Türkiye plastik sektörünün 2023 vizyonu hedefine ulaşabilmesini sağlayacak stratejilerin belirlenmesi ve bu stratejiler paralelinde sektörün sorunlarının çözümüne yönelik önerilerin gerçekleştirilmesi amacıyla, TOBB bünyesinde Plastik Sektör Meclisi kurulmasını talep ediyoruz." dedi.

Kimya sanayi sektörü strateji planına göre; kimya sektörünün 2023 yılında 50 Milyar dolarlık ihracat yapması hedefleniyor ve bu hedefe ulaşılması için toplam ihracatın yüzde 51'ini oluşturan kısmının plastik, kauçuk ve polimerik kompozit sektörlerince gerçekleştirilmesi planlanıyor. Halen 4,5 milyar dolar ihracat yapan plastik sektörünün, kendisine verilen bu hedefe ulaşabilmesi için de, 2023 yılında ihracatını en az 17 – 18 milyar dolara çıkarması gerekiyor.

BİZE ULAŞIN