Yılbaşında 'her şey dahil' yok sattı

Yeni yıl tatilinde dört günlük yurtdışı turları yok sattı. En çok talep, 'her şey dahil' otellerin olduğu Dubrovnik ve Şarm el Şeyh turlarına geldi. Avrupa turlarında ise fiyatların krizin etkisiyle geçen yılla aynı kalması ilgiyi artırdı

Yılbaşı'nın pazartesi gününe denk gelmesi, hafta sonuyla birlikte dört güne çıkan tatil yurtdışı turlara talebi artırdı. Tur şirketlerinin verdiği bilgilere göre geçtiğimiz yıllarda daha çok yurtiçindeki otellerin tercih edenler bu yıl yurtdışı tatiline yöneldi. Bu yıl hem tatilin uzun olması hem de 'her şey dahil' sistemle çalıştıkları için özellikle Şarm el Şeyh ve Dubrovnik turlarına yoğun talep var. Jolly Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin, "Dubrovnik ve Şarm el Şeyh'de oteller 'her şey dahil' sistem le çalışıyor. Bu nedenle tatilciler yurtiçi yerine yurtdışında farklı bir yer görmeyi tercih ediyor. Tur fiyatları 300 eurodan başlıyor. Çoğunlukla yurtiçiyle aynı fiyata denk gelen yurtdışı tatilleri tercih ediliyor" dedi.

UZAK TURLAR SATILMADI

Birçok ülkeyi etkisi altına alan krizin etkisiyle fiyatlara zam yapılmadığı için Avrupa turları da ilgi görüyor. Tekin, Paris, Roma, Prag, Londra gibi Avrupa başkentlerinin de bu yılbaşında da ilgi gördüğünü söyleyerek "Uzak turlar bu yılbaşında neredeyse hiç satılmadı. İnsanlar hem yakın hem de ekonomik yerlere gitmeyi tercih etti" diye konuştu. Yılbaşında toplam 3 bin kişiyi yurtdışına götürmeyi hedeflediklerini kaydeden Tekin, şimdiden bin 500 rakamına ulaştıklarını söyledi.

2013 EYLÜL'Ü PLANLAYAN VAR
Kappa Tur Genel Müdürü Kaan İşçil, rezervasyonla önümüzdeki yıl için seyahatlerini organize edenlerin sayısının yüksek olduğunu belirtti. İşçil, "Şimdiden önümüzdeki eylülde gideceği yurtdışı seyahatini planlayanlar var. Erken rezervasyon sistemi artık ülkemizde de oturdu. Geçen yıla göre yüzde 35 daha fazla talep geliyor" diye konuştu.

FİYATLAR GEÇEN YILLA AYNI
Kan İşçil, Avrupa'da tur fiyatlarının geçen yılla aynı olduğunu vurgulayarak "Arupa'daki kriz hâlâ devam ediyor. Yabancı turizmciler 'yeter ki turist gelsin' düşüncesiyle fiyatlara zam yapmadılar. Bu nedenle ekonomik Avrupa turlarına da büyük talep geldi" diye konuştu. İşçil, tur fiyatlarının 299 eurodan başladığını söyledi.


BİZE ULAŞIN