Bayındır Iraklı hastaları Türkiye'ye taşıyor

İç savaş döneminde Libyalı 300 yaralıyı Türkiye'de tedavi eden Bayındır Hastanesi Irak'ın Basra ve Bağdat şehirlerinde şubeler açacak. Şirketin 5 yıllık planlarında 120 milyon dolarlık yatırım var

Libya hükümetiyle anlaşma yaparak iç savaşta 300'ü aşkın yaralıyı Türkiye'de tedavi eden Bayındır Hastanesi, Basra ve Bağdat şubeleriyle şimdi de Iraklılar'a hizmet verecek. Türkiye'nin sağlık hizmetlerinde yüksek potansiyele sahip olduğunu ve bu alanda yatırımlarına devam edeceklerini belirten İş Bankası iştiraklerinden Bayek A.Ş. Genel Müdürü Doğan Sarban, 2013'te cironun yüzde 8'inin yabancı hastalardan gelmesini hedefliyor. Sağlık yatırımlarının odağında Türkiye'nin olduğunu, yurtdışında hastane açmayı düşünmediklerini belirten Doğan Sarban, tam tersine yabancı hastaları Türkiye'ye çekmek için strateji geliştirdiklerini vurguladı. Libya anlaşmasının kronik hastalıklarla ilgili olarak sürdüğünü söyleyen Sarban, Irak'la ilgili planlarını şöyle anlattı: "Temsilcilerle görüşmeler yapıyoruz. Onlar bizim adımıza şube açacak, giderlerini biz karşılayacağız. Ayrıca Azerbaycan ve Kazakistan'da da çalışmalar yapıyoruz. Hollanda, İsviçre ve Almanya'da DEİK aracılığıyla çalışmalara katıldık. Sigorta şirketleriyle hasta transferi yapmak için görüşüyoruz."

İSTANBUL'A YENİ HASTANE
İstanbul'un Avrupa yakasında yeni bir hastane yatırımı yapmak üzere araştırmalarını sürdürdüklerini anlatan Doğan Sarban, "İstanbul'un Avrupa yakasında sadece polikliniğimiz var. Büyük bir hastane yapmak istiyoruz. Tercihimiz yeni hastaneler inşa etmek ama arazi sıkıntısı olduğundan sağlık alanı olarak tahsis edilmiş bir binayı da alıp hastaneye dönüştürebiliriz" dedi. 80-130 yataklı ve 400 kişinin çalışacağı yeni hastane için 60 milyon dolarlık yatırım planlanıyor.

DİŞ KLİNİKLERİ ARTACAK
Bayındır'ın 2012 ciro hedefi 140 milyon lira. 2013'te hasta sayısını yüzde 5 artırmayı hedeflediklerini söyleyen Sarban, İzmir'de de bir hastane açacaklarını vurguladı. Dört diş kliniği olan Bayındır Hastanesi, İstanbul İçerenköy'de de yeni bir klinik açacak. Sarban, 5 yılda 120 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ifade etti.

BİZE ULAŞIN