Sukuk halka iniyor

Faizsiz yatırım aracı sukuk bireysel yatırımcılara açılıyor. SPK'nın yeni düzenlemesiyle sukuk yatırım fonlarının portföyüne girdi. Yatırımcılar bono, tahvil gibi sukuk alabilecek

Son dönemlerde Körfezli yatırımcıların yanı sıra Avrupalılar'ın da ilgisini çeken İslami yatırım aracı sukuk halka iniyor. Hazine'nin başarılı ihracından sonra özel sektörün de gündemine giren kira sertifikaları (sukuk) artık fon portföyüne alınacak. Böylece bireysel yatırımcılar tahvil, bono, emeklilik fonları yerine sukuk'a yatırım yapabilecek. Sermaye Piyasası Kurulu'nun hafta sonu yayımladığı tebliğ ile, fon portföyüne alınabilecek varlıklar arasına kira sertifikaları da açık bir şekilde belirtilmek suretiyle dahil edildi. Kurumdan yapılan açıklamada, "Koruma amaçlı yatırım fonları tarafından, yatırımcının başlangıç yatırımının belirli bir bölümünün ya da tamamının korunması amacıyla kira sertifikalarına da yatırım yapabileceğine ilişkin düzenleme yapılmıştır" denildi. Yeni düzenlemeyle bireysel yatırımcıların sukuk'a ilgisinin artacağı, bu nedenle özel sektörün kira sertifikalarına daha fazla yöneleceği belirtildi.

HAZİNE ÖNCÜ OLDU

Hazine'nin geçtiğimiz ay yaptığı sukuk ihracına rekor talep gelmiş ve borçlanma maliyeti piyasanın yarısına kadar gerilemişti. Hazine ilk sukuk ihracında 1.5 milyar dolar borçlanırken, ihraç tutarının beş katından fazla talep gelmişti. Daha sonra da TL cinsi ihraç gerçekleştirmişti. Başarılı ihracın ardından birçok banka ve özel şirket de 2013'te sukuk ihracı yapmayı planladığını açıklamıştı.

1.8 TRİLYON DOLAR

Dünyada finans sektörü özellikle Körfez sermayesini çekebilmek için sukuk ihraçlarına önem veriyor. Sukuk ihracının bu sene sonu itibarıyla 100 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Küresel İslami finans varlıklarının 2016'da 1.8 trilyon doları bulacağı tahmin ediliyor.

KATILIM BANKACILIĞINA DERİNLİK KAZANDIRACAK
Ban kalarla vatandaşların kamu ile özel kesimde bu yatırım aracına tahvil ve bononun yanında ciddi yer vereceğini tahmin ediyorum. Sukuk katılım bankacılığının gelişimini yakından ilgilendiren bir enstrüman. Piyasaya hem derinlik hem de çeşitlilik kazandıracak. Dünyada da popüleritesi artıyor. Bizde de biraz geç kalmış olmakla birlikte hızlı bir ilerleme yaşanacağını düşünüyorum. Güçlü olan kuruluşlar tabi ki bu kağıdı ihraç edecekler. Geleneksel bankalarımız da sukuk ihraç edebileceklerini açıkladılar. Sukuka konu olabilecek mallar ve haklar olması yeterli.

THY SUKUKLA UÇACAK
Türk Hava Yolları (THY) da sukuk'la ilgili çalışmalara hız verecek. THY, uçak finansmanları kapsamında havayolu şirketleri tarafından tercih edilen bir finansman modeli olan Enhanced Equipment Trust Certificates (EETC), sukuk ve eurobond gibi finansman alternatifleri konusunda çeşitli çalışmalar yapıldığını açıkladı. Açıklamada, "Uçak finansmanları için klasik yöntemlerin yanı sıra EETC, sukuk ve eurobond gibi sermaye piyasaları finansman alternatifleri de dahil olmak üzere daha farklı ve yenilikçi finansman yöntemleri çalışmalar yapılmakta ancak belirttiğiniz yöntemlere ve tutara ilişkin alınmış bir karar bulunmamaktadır" denildi. THY'nin uçak alımlarının finansmanı amacıyla havayolu şirketleri tarafından tercih edilen bir finansman modeli olan EETC ihracı için bankalarla görüştüğü açıklandı. Şirketin borçlanma araçları için finansman miktarının 300-500 milyon dolar arasında olabileceği belirtilmişti.

BİZE ULAŞIN