İspanya'ya kurtuluş dersi

Başbakan Erdoğan krizdeki İspanya'ya kurtuluş reçetesi sundu. Erdoğan, "Mali disiplinden taviz vermeyin" çağrısı yaparken, İspanya Başbakanı Rajoy da Türk ekonomisini övdü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan krizdeki İspanya'ya ekonomi dersi verdi. Erdoğan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, İspanya'nın Türkiye'nin 2002'de yaşadığı krizin bir benzerini yaşadığını belirterek, "Biz benzer krizden bilimsel, akılcı ama kararlı bir şekilde, özellikle de güven ve istikrara dayalı bir yaklaşımla çıkmayı başardık. Bu süreç içerisinde hiçbir zaman mali disiplinden taviz vermedik. Büyümede ve işsizliği düşürmedeki istikrarımız devam ediyor" dedi. İspanya'nın AB sürecinde Türkiye'ye destek vermesini 'ahde vefa' diye açıklayan Erdoğan, AB liderlerine de "krizden güçlenerek çıkın" temennisinde bulundu.

NOTA İNANMIYORUZ

Basın toplantısından sonra işadamlarıyla bir araya gelen Başbakan Erdoğan, reyting kuruluşlarına yüklenerek "Kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarına pek inanamıyoruz. Çünkü batan birçok ülkenin notlarının yükseltildiğine şahit olduk" dedi. 2003'te iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3.5 milyar euro olduğunu söyleyen Erdoğan, "Geçen yıl bu rakam 8.5 milyar euroya ulaştı" dedi.

RAJOY'DAN TÜRKİYE'YE TEBRİK
İspanya Başbakanı Mariana Rajoy ise Suriyeli sığınmacıları ağırlayan Türkiye'ye teşekkür etti. Türk ekonomisi için övgü dolu sözler sarf eden Rajoy, Avrupa Birliği ve İspanya'nın zor durumda olduğunu dile getirdi. Rajoy, "Türk hükümetini tebrik ediyoruz. Keşke biz de aynı durumda olsaydık" dedi.


BİZE ULAŞIN