ING'de paralar turuncu hesapta değerleniyor

Müşterilerine dört farklı tasarruf ürünü sunan ING Bank'ta en fazla ilgiyi Turuncu Hesap görüyor

Türkiye'nin ekonomik büyüme stratejisine paralel bir bankacılık stratejisi izleyen ING Bank, tasarruf alanında müşterilerine farklı seçenekler sunmaya devam ediyor. "ING Turuncu Hesap, ING Günlük, ING Fon Biriktiren Hesap, ING Ara Ödemeli Mevduat Hesabı gibi ürünlerimizle müşterilerimizin tasarruf etmelerini kolaylaştırıyoruz" diyen ING Bank Bireysel Bankacılık Pazarlama ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, düzenli olarak birikim yapamayan kişilere de alışkanlık kazandırmak için ING Turuncu Hesap'a düzenli birikim özelliğini eklediklerini belirtti. Tabakoğlu, "Tasarruf alanındaki ana ürünümüz ING Turuncu Hesap, vade bekleme derdi olmayan, vadeli gibi kazandıran bir tasarruf hesabı. Geçen iki yıllık süreçte ING Turuncu Hesap'la birlikte bireysel TL mevduatta yüzde 70'in üzerinde büyüme gösterdik. Bu artışla ING Bank'ın bireysel bankacılık vadeli TL mevduat pazar payı 2012 Kasım verilerine göre yüzde 3.3 olarak gerçekleşti" dedi.

740 MİLYON TL ÖDENDİ

Toplam bireysel TL mevduatının içinde ING Turuncu Hesap payının yüzde 55'e ulaştığını dile getiren Tabakoğlu, şu anda 422 bin aktif ING Turuncu Hesap müşterisi olduğunu belirtti. Tabakoğlu, "250 bin TL altında toplam bireysel TL mevduatımızın eylül ayı sonunda yüzde 80'e ulaşmasıyla mevduatı en fazla tabana yayılmış bankalardan biri olduk. ING Turuncu Hesap ile Şubat 2011'den bu yana bir müşterimiz; telefon ve internet bankacılığından yapılan EFT'lerden ortalama 50 TL, hesap işletim ücreti ödemeyerek 116 TL kâr etti" şeklinde konuştu. Telefon ve internet bankacılığından EFT yapan müşterinin toplam 3.5 milyon TL, hesap işletim ücreti üzerinden de 29 milyon TL tasarruf ettiklerini söyleyen Tabakoğlu, iki yıla yakın süreçte ING Turuncu Hesap müşterilerine 740 milyon TL'lik faiz ödemesi yapıldığını vurguladı.

İSTİKRAR ŞART
Türkiye'de bankacılık sektörünün en önemli yapısal sorunlarından birinin mevduatların vadesinin uzamamasına bağlı taşınan vade uyumsuzluğu olduğunu söyleyen Tabakoğlu, bunun sermaye akımlarına bağlı olarak değişebilen hedging maliyetlerinde yaşanan oynaklıkla birlikte bankaların risk yönetimini zorlaştırdığını belirtti. Tabakoğlu, "Türkiye genelinde tasarrufta yaşanacak bir artışın, sermaye akımlarına ve hedging maliyetlerine istikrar kazandırma potansiyeli dâhilinde olumlu etkileri olacaktır" dedi.

BİZE ULAŞIN