Bayrampaşa Cezaevi kentsel dönüşüm kapsamında

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, kapatılan Bayrampaşa Cezaevi'nin bulunduğu alanın kentsel dönüşüm kapsamına alındığını, bu alana 2 bin 500 konut yapılacağını söyledi.

Aydıner, Bayrampaşa Çetin Emeç Stadı kapalı tribününün yıkım töreninde, gazetecilerin ilçedeki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Kentsel dönüşümde vatandaşlara yardımcı olacaklarını belirten Aydıner, ''Dönüşüm yapmak isteyen vatandaşlar, bir an önce bir araya gelsinler. Biz de kendilerine yardımcı oluruz. Deprem er ya da geç mutlaka gelir. Bayrampaşa'da da depremden zarar görecek binalar olabilir. Bununla ilgili çalışmaları biz zaten yürütüyoruz. Ama hep halkımızla beraber bu çalışmayı yürütmeyi istiyoruz. Halk bir şeye 'evet' derse biz de daima onun yanında olacağımızı ifade ediyoruz'' diye konuştu.

Aydıner, ''Bayrampaşa'da kentsel dönüşümle ilgili ne kadar alan var?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Cezaevinin olduğu alan kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Ortalama 150 bin metrekarelik bir alandır. Büyükşehir Belediyesi'nden çıkan rapora göre bu alanda ortalama 2 bin 500'e yakın konut yapılacak. Ayrıca içerisinde hastane yeri, okul alanı, iki tane meydanı, bir camisi var. Yeşil alanları da bol. Yeni proje Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş'ın emriyle bitmek üzere. Kısmet olursa yılbaşından sonra da orada neler yapılacağıyla ilgili sunum olacak.

Onun dışında da vatandaşlar bir araya gelip, müteahhit buluyorlar ve projelerini bize getiriyorlar. Bizler de onlara yardımcı oluyoruz. Herhangi bir imar artışı vermiyoruz. Sadece yatay durumdaki imar haklarını dikeye vererek, orada yeşil alan ve otopark alanı kazandırıyoruz. Böylece kentsel dönüşümü Bayrampaşa'da başlatmış olduk.''

Şu anda 22 bin bina stokları olduğunu vurgulayan Aydıner, ''Bu stok içinde 1999 depreminden sonra 3 bin tane bize müracaat eden bina sakini var. 3 bin bina yenilendi, iskanlandı. Kalan 19 bin binada çok az da olsa risk vardır kanaatindeyim. Yeni yönetmeliklere göre bir an önce vatandaşlarımızdan evlerinin depreme dayanıklı olup olmadığıyla ilgili raporlarını almalarını istirham ediyorum. Biz her zaman yanlarındayız. Yapacakları her türlü dönüşümde kendilerine yardımcı olacağız'' şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN