Boğaz'ı imara açmam

İstanbul Boğazı'nın imara açılması konusunda yoğun talep olduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, "Boğaz'da imar söz konusu değil" dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Boğazı'nın imara açılması için çok sayıda baskı ve talep olduğunu ancak bu konuda başlatılan bir çalışmanın bulunmadığını ifade etti. Açılan davalarda devlete "Ya kamulaştır, ya da imara aç" baskısı yapıldığını vurgulayan Bayraktar, "30 milyarlık kamulaştırma davası açılmış. Bizim bakanlık olarak ne resmi ne gayriresmi bir çalışmamız söz konusu değil. O konuya girme niyetimiz de yok. İleride ne olur çok baskı gelir de kamu menfaati düşünülür tartmak lazım. Türkiye genelinde bizim başka düşüncelerimiz var" diye konuştu.

KAYNAK YETERSİZ

Bakanlıkta bir grup gazeteciyle bir araya gelen ve sık sık ortaya atılan yolsuzluk iddialarına da yanıt veren Bayraktar, "Siz 500 bin konut yapacaksınız bin 800 noktada şantiyeniz olacak. Ve hakkınızda soruşturma olmayacak. Bu bir mucize. Aslında takdir bekliyoruz" dedi. Kentsel dönüşüm için Maliye'nin kendilerine yeterli kaynak ayırmadığı şikâyetinde bulunan Erdoğan şunları söyledi: "Bize, 2B'den gelecek gelirin yüzde 90'ı verilecekti. Hadi 90 vermezsin 70 verirsin. Ama yüzde 1 olmaz. 'Maliye Bakanı yüzde 90'ına kadar derken yüzde 1 de olabilir' diyor. Kaynak üretme yolları arıyoruz. Biz yüzde 90 deyince sevindik. Hep yüzde 90 hesabı yapıyorduk." Bu konuda ilave taleplerinin olacağını söyleyen Bayraktar, "Kaynak üretmek için birtakım yollar arıyoruz. Biz yasada KDV'yi kaldırmadık. Çünkü devlete bu yolla ciddi gelir sağlıyoruz. Hem de kayıt dışını önlüyoruz" diye konuştu.

ÜZGÜNÜM AMA ŞEVKİM KIRILMADI
Vatandaşlara kira ve taşınma yardımı yapacaklarını söyleyen Bayraktar sözlerine şöyle devam etti: "Kredinin faizini destekleyeceğiz. Halka rağmen devlete rağmen bir şey yapamazsınız. Destek olmadan bu iş olmaz. Olmazsa ne yapalım? Ben erken bırakıp gidebilecek biri benim. Şevkim hiç kırılmadı. İnsan olarak zaman zaman yapılanlardan üzülüyorsunuz. Sen beni cennete götürme. Bir gidelim bakalım cennet var mı? Biz inanıyoruz. Sevabıyla, günahıyla 500 bin konut yaptık. Siz 500 bin konut yapacaksınız bin 800 noktada şantiyeniz olacak. Ve hakkınızda soruşturma olmayacak. Bu bir mucize. En azından bu takdir edilmeli. Öz kardeşiniz olsa bir yolsuzluk yapsa soruşturma açmadan yapamazsınız." Bayraktar, "Paramız yok. Olan parayı kiraya vereceğiz" dedi.


BİZE ULAŞIN