Türkiye tekstilde model oldu

Asya'nın tekstil üssü Sri Lanka, Türkiye'yi örnek aldı. SLAEA Başkanı Rohan Abeykoon, "Ürün ve servisiyle Türkiye modelimiz oldu" dedi

Politikada bölge, ekonomide ise krizdeki ülkelere örnek gösterilen Türkiye, tekstil sektöründe de büyümeye model oldu. Asya pazarının en güçlü hazır giyim pazarlarından Sri Lanka, Türkiye'yi örnek aldı. Çin, Hindistan ve Bangladeş'in ardından Asya'nın en güçlü tekstil üreticisi Sri Lanka Hükümeti 2015 yılında 5 milyar dolarlık ihracat hedefi koydu. İş gücünün yüzde 15'ini hazır giyim pazarının oluşturduğu Sri Lanka'da Hazır Giyim İhracatçıları Birliği (Sri Lanka Apparel Exporters Association-SLAEA) Türkiye'deki tekstil modelini uygulama kararı aldı. SLAEA Yönetim Kurulu Başkanı Rohan Abeykoon, Türkiye'nin tekstilde dünyaya model olacak bir gelişme gösterdiğini ve bu modelin Sri Lanka'yı başarılı kılacağını belirtti.

"BİZDEN DAHA PAHALI"
Türkiye'de sektördeki maliyetlerin Sri Lanka'ya oranla 3 katı pahalı olmasına rağmen başarının altında kalite olduğunu anlatan Abeykoon, "Türkiye tekstil ürünlerinde sağladığı başarılarla ders konusu olacak bir düzeye geldi. Küçük ve orta büyüklükteki firmalara baktığınızda Türkiye'de başarının sırrı bizde olmayan bazı özellikler. İnovasyon, güçlü servis, güvenirlilik, kalite ve teslimat gibi konularda öne çıkıyorsunuz. Biz de bu modelle beklenen 5 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirebiliriz" dedi. 21 milyonluk nüfusu ve 127 milyar dolarlık ekonomisiyle Sri Lanka'da tekstil pazarı ülkenin en önemli ihracat kalemleri arasında yer alıyor. Toplam endüstriyel üretiminin yüzde 39'u, ihracatın ise yüzde 43'ü tekstil sektöründe gerçekleşiyor. Ülkede, firmaların bir çoğu ABD'li ve Avrupalı markalarla çalışıyor. Gap, Marks and Spencer, Nike, Victoria's Secret gibi dünyaca ünlü markalara ürün sağlayan ülkenin en önemli hazır giyim firmalarından Mas Intimates, yaklaşık 16 bin kişi istihdam ediyor. Bir diğer üretici Brandix ise 25 bin kişi çalıştırıyor. Ülkedeki 800 tekstil fabrikasında toplam kadın çalışan sayısı ise 350 bin civarında.

SAĞLIKTAN FİNANSA
Türkiye sadece tekstilde değil finans ve sağlık turizminde de birçok ülkeye model olmuş durumda. Kuzey Irak teşvik sistemi, Azerbaycan bankacılık, Mısır ise borsa altyapısı için Türkiye'yle yakın temasa geçti. Dubai Sağlık İdaresi (Dubai Health Authority) heyeti İstanbul'daki hastaneleri ziyaret ederek sağlık turizmi hakkında bilgi aldı.

BİZE ULAŞIN