Yıldız'dan ABD'ye rest

Enerji Bakanı Yıldız, ABD'nin İran'la doğalgaz alımında altın kullanmayı engelleyecek düzenlemesini eleştirdi. Yıldız, "Menfaatimize dokunuyorsa tekrar değerlendiririz" dedi

Nükleer çalışmaları nedeniyle ambargo altında olan İran'a yönelik olarak yaptırımların Türkiye'nin doğalgaz ithalatını etkilemesi gündeme gelince cevap gecikmedi. Geçtiğimiz gün ABD Senatosu tarafından tasarı aşamasında olan yeni ticaret yaptırımlarında altınla ödeme yapılmasının yasaklanması ihtimali üzerine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin özellikle İran'a uygulanan yaptırımlarla ilgili gerek ham petrol gerekse doğalgaz teminiyle ilgili gösterdiği bir nezaket ve hassasiyet olduğunu belirtti. Yıldız "BM kararları bizi bağlar. Ama bir ülkenin yalnız tek taraflı olarak aldığı yaptırımlar hele hele Türkiye'nin menfaatine dokunuyorsa ve çakışıyorsa biz bunu tekrar bir değerlendirme ihtiyacı hissederiz" dedi.

maden cilik öne mli

Bakan Yıldız, TÜYAP'ta düzenlenen 5. Madencilik, Maden Makine ve Ekipmanları, İş Makineleri Fuarı'nda sektörle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "2023 hedeflerine en yüksek katkıyı madencilik sektörünün yapacağına inanıyoruz. Bu inancı pekiştirmek için buradayız. Yarın (bugün) TBMM'de Enerji Bakanlığı'yla alakalı gensoru görüşülecek. Buna rağmen burada bulunmamın çok doğru olduğuna inandığım için geldim. Madenciliğimizin yerli makinelerle gelişeceğine inanıyorum. Türkiye'deki mühendislik önemli bir seviyeye geldi."

BİZE ULAŞIN