Japonya'dan fon girişleri kolaylaşacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Japan Credit Rating Agency'nin (JCR) Türkiye'nin kredi notunu artırmasının Japon piyasasından Türkiye'ye fon girişlerini kolaylaştıracağını ifade etti.

Çağlayan, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin küresel bir oyuncu olarak dünyanın dört köşesiyle finansal ve ticari ilişki içinde bir ekonomi olduğuna işaret etti.

Bu not artışının Japon piyasasından Türkiye'ye fon girişlerini kolaylaştıracağını vurgulayan Çağlayan, açıklamasında şunları kaydetti.

"Ne Avrupa'dan esen soğuk rüzgarlar ne de Arap Baharı'nın yakıcı sıcakları Türkiye'nin hızını kesiyor. Dört yanında kriz havası devam ederken, Avro Bölgesi 6 çeyrektir daralırken biz ilerlemeye devam ediyoruz. Türkiye'nin ekonomi iklimindeki baharı derecelendirme şirketleri geç de olsa fark ediyorlar. Diğerleri de bu havayı görmeliler.

Şu anda bahar dönemindeyiz. Bunun yazı da var. İlerlememiz devam edecek. Dünyanın en iyi performans gösteren ekonomilerinden biriyiz. Gerek kamu maliyesi gerek üretim ve ihracat, gerek istihdam alanında çok iyi durumdayız, daha da iyi olacağız.

Artık çok daha dayanıklı bir bünyemiz var. Eskiden ufak bir esintiden zatürre olurduk. Şimdi en ağır şartlarda bile ekonomimizin şoklara dayanıklılığı teyit ediliyor."

"Bunun doğru, gecikmiş ve devamı gelmesi gereken bir süreç" olduğunu belirten Çağlayan, "Başka şirketlerde notumuzu artırmalı. Ama bu değil, daha yüksek notları hak ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

BİZE ULAŞIN