Genç nüfus da BES'e akın etti

Bireysel emeklilik sistemine gelen yüzde 25'lik devlet desteği ardından ilgi geçen yıla oranla 5 kat arttı. Bireysel emeklilik sistemine katılımcı sayısını artırmak isteyen BNP Paribas Cardif Emeklilik yüzde 75 ek katkı payı verdiğini belirtti

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES), 1 Ocak 2013'ten itibaren yatırılan katkı payı üzerinden yüzde 25 devlet desteği verilmesinin etkisiyle, katılımcı sayısı hızla artarken, bu artış içerisinde 18-34 yaş arası genç nüfusun oranı da dikkat çekti. Çalışma Bakanlığı ve Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerinden derlenen bilgilere göre, bireysel emeklilik sisteminde devlet desteği uygulamasının yürürlüğe girdiği yılbaşından Nisan ayına kadar sisteme 295 bin 500 kişi katıldı. Geçen yılın aynı döneminde 45 bin 600 kişi sisteme kayıt yaptırmıştı. Söz konusu dönemde sisteme katılanların oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 5 kata yakın artış gösterdi. Sisteme kayıt yaptıranların içerisinde 18-34 yaş arası gençlerin sayısı 135 bin kişiye yükselirken, bu grup toplam katılımcıların yüzde 41'ini oluşturdu. Geçen yılın aynı döneminde ise söz konusu yaş aralığında 11 bin kişi sisteme kayıt yaptırmıştı ve bu kişilerin toplam içerisindeki oranı yüzde 31 seviyesindeydi.

ORTA YAŞ RAĞBET GÖSTERİYOR

BES'te devlet desteğinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 56 yaş ve üzerinde 19 bin kişi sisteme katılım gerçekleştirdi. Bu kişilerin toplam içerisindeki oranı yüzde 6,6 olarak hesaplandı. Devlet desteğinin başlaması ile orta yaş grubundan da sisteme oldukça yoğun bir talep geliyor. Devlet desteğinin başlangıç tarihinden 35-44 yaş arasında 95 bin kişi BES'e katıldı. Söz konusu rakam BES'e katılanların yüzde 30'una karşılık geliyor. Söz konusu yaş aralığında sisteme dahil olanların sayısı geçen yılın aynı döneminde 20 bin kişi olmuştu. Sisteme yoğun ilgi gösteren bir başka yaş grubu da 44-55 yaş arası grup oldu. Bu yaş grubundan 60 bin kişi 28 Aralık-15 Şubat tarihleri arasında sisteme katılırken, bu yaş grubunun toplam katılanlar içerisindeki payı da yüzde 20 olarak gerçekleşti.

GENÇLER EN ÇOK NEYİ MERAK EDİYOR?
Bireysel emeklilikle ilgili gençlerin en fazla merak ettiği konuların başında ise devlet katkısının avantajları geliyor. Konunun uzmanları bu avantajları şöyle özetliyor. "Yeni düzenleme ile Bireysel Emeklilik Sistemi'nde Devlet Katkısı ile yatırdığınız her katkı payı tutarının %25'i kadar ek bir tutar Devlet Katkısı olarak emeklilik sözleşmenize bağlı ayrı bir hesapta biriktirilir ve yatırıma yönlendirilir, böylece birikimleriniz daha hızlı büyür. Devlet Katkısı uygulamasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı katılımcılar vergi mükellefi olmaları şartı aranmaksızın, diğer bir deyişle gelirlerinden bağımsız olarak yatırdıkları katkı payları için Devlet Katkısı alabilirler. Böylece Devlet Katkısı ile desteklenen Yeni BES'te ev hanımları ve öğrenciler dahil 18 yaşını tamamlamış herkes bu eşsiz avantajdan faydalanabilecek ve daha fazla tasarruf edebilecektir. Devlet Katkısı da katılımcıların ödedikleri diğer katkı paylarına benzer şekilde emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilecek ve Takasbank'da katılımcı adına saklanacaktır. Devlet Katkısının yatırılacağı emeklilik yatırım fonu türleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiştir. Katılımcının bu sistem aracılığı ile yararlanabileceği azami Devlet Katkısı tutarı, ilgili takvim yılı için belirlenen yıllık toplam brüt asgari ücretin %25'idir. Bir katılımcının ilgili takvim yılı için Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında sahip olduğu tüm sözleşmeleri için ödenecek Devlet Katkısı toplam tutarı belirlenen yıllık azami limit ile sınırlı olacaktır.

EMEKLİLİĞE ÇOK VAR DEME ŞİMDİ TAM ZAMANI...
TEB olarak, BNP Paribas Cardif Emeklilik aracılığı ile hazırladığımız kampanyamız ile BNP Paribas Cardif Emeklilik'ten ilk defa Bireysel Emeklilik sözleşmesi alacak müşterilerimiz ödedikleri aylık katkı payı üzerinden yüzde 75 ek katkı payı kazanıyor... 16 Mayıs -16 Temmuz 2013 tarihleri arasında devam edecek kampanyamızda kredi kartı ile aylık 150 ve üzeri katkı payı ödeyen müşterilerimiz, yüzde 25 devlet katkısına ek olarak, BNP Paribas Cardif Emeklilik'ten ilk aydaki katkı payı tutarının yüzde 75'i kadar 200 TL'ye varan ek katkı payı kazanıyor. BNP Paribas Cardif Pazarlama ve Acente Kanalı'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Çağlar, "BNP Paribas Cardif Emeklilik olarak, düzenlediğimiz kampanya ile hem Sistem'le hem de şirketimizle tanışacak olan katılımcılarımıza eşsiz bir avantaj sunarak "Hoş geldin" demenin mutluluğunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl sonundan beri Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yeni katılımları ve ek ödemelerle katılımcılarımızın tasarruflarını artırmayı teşvik amacıyla çok sayıda kampanya düzenledik. Bu kampanyamızda da katılımcılarımıza yüzde 25 devlet katkısı ile birlikte yüzde 100'ü bulan ek katkı payı avantajı sunuyoruz. BNP Paribas Cardif Emeklilik olarak, katılımcılarımızın birikimlerine değer katmaya ve yeni kampanyalarla Sistem'e destek vermeye devam edeceğiz" dedi.