Samuray tamam sıra S&P'de

Türkiye'ye üçüncü yatırım yapılabilir notu Japon JCR'den geldi. Reyting şirketi notumuzu iki kademe artırarak BBB-'ye yükseltince 16 trilyon $'lık Asya fonlarının radarına girdik. Şimdi gözler S&P'ye çevrildi

Cuma 24.05.2013
Son Güncelleme: Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Fitch ve Moody's'in ardından Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR da Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti. Reyting şirketi uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notumuzu iki basamak artırarak BBB-'ye çıkardı. Not görünümü ise durağan olarak belirlendi. Kuruluştan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin küresel krizin etkilerinden olumlu şekilde ayrışmayı başardığına işaret edilerek, "Net ihracat arttı, işsizlik oranı azaldı, büyüme potansiyeli güçlendi" denildi. Açıklamada demokrasi vurgusu yapılarak, "Türkiye'nin laikliği, cumhuriyetin 1923'teki bağımsızlığından bugünün Recep Tayyip Erdoğan (2003'ten beri) yönetimindeki AK Parti hükümetine kadar korunmuştur" ifadesi kullanıldı.

16 TRİLYON DOLAR FON VAR

JCR'ın not artışından sonra gözler Asya bölgesindeki 16 trilyon dolarlık fona çevrildi. Türkiye'ye Asya-Pasifik Bölgesi'nden ciddi miktarda fon girişi bekleniyor. Ortakları arasında Norinchukin Bank ve Bank of Tokyo Mitsubishi'nin de bulunduğu 1975'te Tokyo'da kurulan JCR, Türkiye'yi ilk kez BBB ile 1994'te notlandırdı. Bugüne kadar da ülkenin notunu 18 kez değiştirdi.

HİÇBİR MAZERETLERİ KALMADI
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan not artışıyla Japonya başta olmak üzere Doğu Asya'dan bir grup yatırımcının Türkiye'ye girmesinin önünün açıldığını belirtti. Babacan, "Japon kuruluşlar, yatırım yapmak için hem makul bir getiri olacağı hem de güvendikleri yerler arıyor. Japonya ve Doğu Asya'dan bir grup yatırımcının önü açıldı. Yatırımcıların mazereti kalmadı" dedi.

TÜRKİYE'NİN HIZI KESİLMİYOR
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ne Avrupa'dan esen soğuk rüzgârların, ne de Arap Baharı'nın yakıcı sıcaklarının Türkiye'nin hızını kesemediğini bildirdi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, not artışının Asya kaynaklı sermayeyi çekeceğini söyledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de yatırımcıların Türkiye'ye artık çekinmeden geleceğini belirtti.

'Artık direnemez'
JCR'den sonra gözler Standard&Poor's'a çevrildi. İş dünyası ve akademisyenler kredi derecelendirme kuruluşuna "artık direnme" mesajı verdi. SETA Vakfı Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, "Sıra S&P'de. Artık çok fazla direnebileceğini zannetmiyorum" dedi.

Ökmen: Nükleer etkili oldu
JCR Euasia Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ökmen, notun artmasında yapısal dönüşümün etkili olduğunu belirterek, "Türkiye'de mali kırılganlık kalmadı. Ülkenin belirsizlik seviyesi de azaldı. Artık gri alan yok. Barış sürecinin de olumlu etkisi var" dedi. Sinop'taki nükleer santral projesine de vurgu yapan Ökmen, "Türkiye'nin enerji bağımlılığını azaltacak nükleer projeleri devreye alındı. Bunlar Türkiye'nin kredi notuna ilişkin böyle bir karar almamıza neden oldu" diye konuştu.