Komşu'da kırmızı alarm

Mali yardımlar karşılığında IMF'nin '250 bin memuru atın' şartını Yunanistan'ın kabul etmeye yanaşmasının ölüm fermanı olduğunu söyleyen sendikalar eylem kararı aldı

Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Yunanistan, ekonomik krizden çıkmak amacıyla IMF ve AB'den üst üste gördüğü mali yardımlar karşılığında 250 in memuru işten atmayı tekrar gündemine alıyor. Daha önce direnilen istekle ilgili hükümetin yeşil yaktığı haberleri ise memur sendikalarını yeniden alarma geçiriyor. 3 partili koalisyon hükümetinin, IMF ve AB müfettişlerinden oluşan Troyka ile sürdürdüğü müzakerelerde, mali yardımlar karşılığında koşulan şartlardan biri olan "devlet memurlarının sayıca azaltılması" şartını reddetmekten vazgeçtiği gözleniyor. Yunan basınına sızdırılan haberlere göre, Yunan hükümeti IMF ve AB'den aldığı toplam 220 milyar euroyu ödemesi için Troyka tarafından hazırlanan "yol haritası" uyarınca, 2015 yılına kadar 250 bin memuru "telef etmesi" gerekiyor. Geçen yılki müzakerelerde, 2012 sonuna kadar 15 bin memurun işine son verilmesiyle ilgili hükümetin Troyka'ya verdiği vaatleri, sendikaların gösterdiği tepkilerden sonra durdurulmuştu. Yunanistan'ın en büyük memur örgütü olan Devlet Memurları Konfederasyonu, söz konusu operasyonun hayata geçirilmesi Yunan çalışan sınıfının ölüm fermanı olacağı"nı söz etti ve ülke çapında büyük grev eylemleri düzenleneceği uyarısında bulundu. 10 milyonluk Yunanistan'da 1 milyondan fazla memur çalışıyor.

Mayısta 3 bin kişi işten çıkarılacak
Yunanistan hükümeti bu ay sonuna kadar 3 bin memuru çıkarmaya karar verdi. Yapılan açıklamaya göre işten çıkarılacak memurların yan hizmette görev yapan, emekliliği yaklaşan ve torpille işe alındığı tespit edilenler arasından olacağı belirtildi.

Turizm ve tarıma 75 bin yeni istihdam
Yunan Hükümeti, IMF baskısıyla bir yandan fazla çalışan sayını azaltmak için önlemler ararken, diğer yandan da yeni istihdam yaratmaya çalışıyor. Bu nedenle de hükümet turizm ve tarım alanlarında 75 bin kişiye iş yaratmak için bir çok ilgili şirketle temaslar yapmaya başladı.