Ahşap oyuncaklar çocukların gözdesi

Bir dönemin sembolü haline gelen ahşap atlar yeniden üretilmeye başlandı. Ahşap malzeme ve organik boya kullanarak üretilen sallanan atlar Almanya'dan Cezayir'e kadar pek çok ülkeye de ihraç ediliyor.

Pazar 26.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Pazar 26.05.2013 11:25
ABONE OL
Uzakdoğu kökenli sağlıksız oyuncaklara karşı kaybolmaya yüz tutmuş ahşap oyuncakları yeniden üretmeye başladıklarını anlatan Neva Toys'un Genel Müdürü Sertaç Ercan, "Ahşap atlar bizim kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Çocukluğunda ahşap oyuncaklarla sallanan atlarla oynamayan anne baba neredeyse yoktur. Hem Selçuklu hem de Osmanlı döneminde şehzadeler ilk liderlik eğitimlerini ahşap atlar üzerinde alırmış. Son dönemlerde plastik kökenli sağlıksız oyuncaklar nedeniyle kanser vakaları artınca tüm dünyada ahşap ürünlere karşı ilgi arttı. Firma olarak topaç, fırıldak, keloğlan, karagöz ve Hacivat gibi 100'den fazla geleneksel figürü ahşap malzemeden ürettik. Anne babalardan gelen yoğun istek üzerine de ahşap atlar serisini hazırladık. Oyuncak mağazalarında elektronik ve plastik ürünlerin yanı sıra ahşap oyuncakları gören anne babalar şaşırıyor. Her geçen gün ahşap ve geleneksel oyuncaklara karşı ilgi artıyor. Çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunmak için pedagoglar eşliğinde oyuncak üretiyoruz" diye konuştu.

Çin, Hindistan gibi ülkelerde hangi şartlarda üretildiği belli olmayan plastik oyuncakların saçtığı hastalık tehlikesinin, ebeveynleri yeniden ahşap oyuncaklara sevk ettiğini anlatan Neva Toys Genel Müdürü Sertaç Ercan, bugün sadece müzelerde rastlanan ahşap oyuncakları tarihin derinliklerinden yeniden çıkararak çocukların beğenisine sunduklarını ifade ediyor. Bakteri barındırmayan kayın ağacı ve su bazlı organik boyalar kullanılarak ürettikleri ahşap atların çocuklar tarafından çok beğenildiğini anlatan Ercan, "ABD ve Avrupa ülkelerinde geleneksel ve ahşap oyuncaklara dönüş var. Türkiye'de de anne babalar çocukları için oyuncak alırken sağlıklı olmasına çok dikkat ediyor. Günümüz modern çocuklarına bilgisayar oyunları ve plastik oyuncakların yanı sıra alternatif oluşturacak daha doğal olan ahşap oyuncakları sunuyoruz. Uzman pedagoglar ve çocuk gelişimi alanındaki uzmanlara danışarak yeni modeller belirliyoruz. Bu anlamda çocukların liderlik vasıflarına katkıda bulunacak hem de sanal oyunlardan ziyade gerçek bir oyunun keyfini çıkarması için ahşap atları ürettik. Tarihi ve milli değerlerimizden esinlenerek oyuncaklar üretiyoruz. Nasrettin hoca, Keloğlan, Fatih Sultan Mehmet, Ramazan Davulcusu, Ayasofya, Sultanahmet, Kız kulesi gibi tarihi figürlerin de oyuncaklarını ürettik. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da ahşap oyuncaklara ilgi sürekli artıyor. 20 çeşit ile başladığımız üretimde bugün 100'ün üzerinde oyuncağa ulaştık. Hedefimiz şu anda 5 ülkeye olan ihracatımızı 10 ülkeye çıkararak 200 ürün çeşidine ulaşmak. 2 liradan 150 liraya kadar değişen fiyatlarda ahşap oyuncaklar var " diye konuştu.