Kurumlar vergisinin şampiyonu bankalar

Kurumlar vergisi şampiyonu bankalar oldu. En fazla kurumlar vergisi ödeyenler listesinin ilk 10'unda 8 banka var

Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Türkiye genelinde 2012'de tahakkuk eden kurumlar vergisi toplamı yüzde 22.01 artarak 32 milyar lira oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı, 2012'ye ilişkin kurumlar vergisi ilk 100 sıralamasını açıkladı. Listenin ilk 10'unda bankaların ağırlığı dikkat çekti. 4'ü kamu olmak üzere 8 banka ilk 10'a girmeyi başardı. Buna göre, 2012 vergisi rekortmeni Garanti Bankası olurken, Garanti'yi sırasıyla İş, Akbank, Ziraat, Halk Bankası, Yapı ve Kredi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası izledi. İlk 100'de 21 banka yer aldı.

İSTANBUL DAMGASI
Türk Telekom'un 8'inci sırada yer aldığı listede, Turkcell 10'uncu oldu. Listede bankacılığın yanı sıra enerji, inşaat, otomotiv, perakende, maden, teknoloji, telekomünikasyon ve tütün ürünleri sektörlerinde faaliyet gösteren kurumlar ön plana çıktı. En fazla kurumlar vergisi ödeyecek ilk 100 mükellefin 54'ü İstanbul'dan çıktı. Listeye Ankara'dan 18, İzmir'den 4 firma girdi.

ŞİMŞEK: LİSTE ONUR TABLOMUZ
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Gelirini doğru beyan eden, vergisini ödeyenler ve bu listelerde yer alan mükellefler bizim gerçek kahramanlarımızdır. Kurumlar vergisi rekortmenler listesi, bizim için bir onur tablosudur. Bu nedenle vergi rekortmenlerimizi canı gönülden kutluyorum" dedi.