Sahtekarlığın böylesi görülmedi

İstanbul polisi, sahte İngiltere Kraliyet Pulu basan şebekeye operasyon yaptı. Eş zamanlı olarak 6 ilçede gerçekleştirilen baskınlarda 6,5 milyon lira değerinde sahte pul ele geçirildi. Şebeke üyelerinin daha önce de İngiltere'ye sahte pul sevkiyatı yaptığı belirlendi. Operasyonda 11 kişi gözaltına alındı.

Pazartesi 27.05.2013 00:00
ABONE OL
Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 'Suç İşlemek Amacı ile Örgüt Kurmak' ve 'Kıymetli Damgada Sahtecilik' suçları ilgili yürüttüğü istihbarat çalışmalarının ardından; sahte İngiltere Kraliyet Pulu basan şebekeye operasyon yaptı.
Yaklaşık bir aylık takibin ardından şebekenin bastıkları sahte pulları kargo yoluyla İngiltere'ye gönderdikleri ve haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 23 Mayıs 2013 tarihinde suç örgütü ve üyelerinin yakalanmasına yönelik Fatih, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Bahçelievler ve Kağıthane'de önceden belirlenen 10 adrese eş zamanlı baskın yaptı.

Zeytinburnu ve Kağıthane'deki matbaalarında aralarında bulunduğu adreslerde yapılan aramalarda, 68 bin 800 tabaka, her tabakada 12 adet olmak üzere basımı ve kesimi tamamlanmış toplam 825 bin 600 adet sahte İngiltere Kraliyet Pulu, 33 bin tabaka, her tabakada 96 adet olmak üzere basımı yapılmış, kesimi yapılmamış toplam 3 milyon 168 bin adet sahte İngiltere Kraliyet Pulu, 25 tabaka, her tabakada 48 adet olmak üzere basımı yapılmış, kesimi yapılmamış toplam bin 200 adet Sahte İngiltere Kraliyet Pulu olmak üzere toplam 3 milyon 994 bin 800 adet sahte Kraliyet Pulu, 80 adet Almanya'ya ait pul, 20 adet mavi renkli İngiltere Kraliyet Pulu, 18 adet sahte pul basımda kullanılan film, 3 adet metal kalıp üzerine yapıştırılmış pul kesiminde kullanılan bıçak, 1 adet ipek serigraf, sahte pul basımında kullanılan 1 adet dijital kumpas, 1 adet mini mikroskop, 1 adet mikrometre, 2 adet diz üstü bilgisayar, 1 adet hard disk ve 8 adet flash bellek ve 1 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Operasyon kapsamında örgüt lideri olduğu iddia edilen H.Ö.'nün de aralarından bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı. 2 kişi emniyetteki sorgusunun ardından serbest kalırken 9 kişi adliyeye sevk edildi. Zanlılardan 2'si savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. 7 zanlı ise tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İstanbul polisinin operasyon kapsamında İngiltere Polis Teşkilatı'na bağlı Ağır Organize Suçlar Ajansı (SOCA) yetkilileri ile de irtibata geçtiği belirtildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelen SOCA görevlilerinin sahte pulları inceledikleri ve gerçeğinden güçlükle ayırt ettikleri öğrenildi. İngiltere Kraliyet Pulları'nın halen İngiltere'de yaygın olarak kullanıldığı bilgisi verildi.