İlaçta 10 kat reçete farkı

Yeni kural, vatandaşın cebini vurdu. Reçetesiz 1.29 liraya satılan ağrı kesici, 8 lira muayene ücreti ve 3 lira reçete katkı payı eklenince, 12.50 liraya çıktı.

Salı 28.05.2013 00:00
ABONE OL
Reçetesiz ilaç satışı kaldırılınca, vatandaşa ekstra fatura çıktı. Vatandaş, ağrı kesici almak için bile doktora gidip muayene ücreti ve reçete katkı payı ödemek zorunda kaldı. Antalya Eczacı Odası Başkanı Kerem Zabun, reçetesiz ilaç satışının yasaklanmasıyla 1.29 liraya satılan ağrı kesici, alerji, öksürük şurubu, göz kremi gibi ilaçları, vatandaşın hekime reçete yazdırarak, 8 lira muayene ücreti ve 3 lira reçete katkı payı ödeyip, 12.50 liraya satın almak zorunda kaldığını, bunun da mağduriyete yol açtığını söyledi.


MUAYENE ŞARTI GELDİ

Zabun, Sağlık Bakanlığı'nın eczacılara 1953 yılında yürürlüğe giren 6197 sayılı Eczaneler ve Eczacılar hakkındaki kanunun reçetesiz ilaç satışını yasaklayan 24'üncü maddesinin uygulanması yönünde çağrı yaptığını hatırlattı.


RAPORLULAR ZORA GİRDİ

Sağlık il müdürlükleri tarafından eczacılara reçetesiz ilaç satılması halinde ceza kesileceğinin bildirildiğini aktaran Zabun, uygulamanın sağlık harcamalarının artması nedeniyle hem devleti zarara soktuğunu, hem de vatandaşın ilaca kolay ulaşımını engellediğini savundu. Kerem Zabun, gece saatlerinde acil hastası olanların, çocuğu ateşlenen, başı ağrıyan ya da alerji ilaçlarının yanı sıra raporla ilaç alan hastaların da, her seferinde doktoruna reçete yazdırmak için, muayene ücreti ve reçete katkı payı ödediğini söyledi.


LİSTE ŞART

Kerem Zabun, Sağlık Bakanlığı'na, reçeteli satılması gereken ilaçların listesinin yapılması ve bu liste hakkında eczacılara ve vatandaşa bilgi aktarılması çağrısında bulundu. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tasarruf için raporla ilaç alan hastaların reçetelerine 6 ay geçerlilik tanıdığını hatırlatan Zabun, ancak Sağlık Bakanlığı'nın reçetesiz ilaç satışını yasaklamasının, devletin tasarruf tedbirlerine aykırı olduğunu kaydetti.