KOBİ'den 10 bin euroluk kot

Tekstilde "yükte hafif pahada ağır" üretim hayali gerçekleşti. Karagümrüklü işadamı, Pika firmasıyla değeri 10 bin euroyu bulan özel koleksiyon kot üretti. Avrupalı markaların sipariş vermek için sıraya girdiği firma, üretim ve tasarımda İtalyanlar'ı soladı

Salı 28.05.2013
Son Güncelleme: Salı 28.05.2013
ABONE OL
Son yıllarda dünyada tanınan jean (kot) markaları çıkarmayı başaran Türkiye, üretim alanında da farklı buluşlarla rakiplerinden sıyrıldı. Pika Tekstil, butik ve el işçiliğine dayalı üretim modelinde uzmanlaşarak fark yarattı. Böylece değeri 10 bin euroyu bulan kotlar üretmeye başladı. Yapımı bir haftayı geçen kotların üzerindeki işlemeler özel olarak tasarlanıyor. Bazı kotlara değerli taşlarla özel işlemeler yapılıyor. Pika Tekstil'in başarı öyküsünün arkasında ise Karagümrüklü Uğur Metin Ürgün var. Genç yaşlarda ticaret hayatına atılan Ürgün, bugüne kadar pek çok alanda çalıştı. 2000'li yıllarda tanıştığı tekstil sektörü ise Ürgün'e farklı bir ticaretin kapılarını araladı. O tarihlerden sonra katma değeri yüksek ürün üretmek için yola çıkan Ürgün, yenilikçi ve el emeği yoğun olan imalat modelini benimsedi. Firma bu çıkışıyla dünya en pahalı markalarının da dikkatini çekti.

İTAL YANLA R'I GEÇTİK
Üst segmentteki bütün markaların kapılarını çaldığını ifade eden Metin Ürgün, özellikle İtalya'daki üreticilere karşı önemli bir başarı yakaladıklarını ifade etti. "Üretim gücümüz sayesinde İtalyanlar'ı geride bıraktık" diyen Ürgün, geldikleri noktanın Türk tekstilinin başarısını gösterdiğini söyledi. Ürgün, İtalya'yı geçip hedeflerine ulaştıklarını belirtti.

İmalatı nasıl yapılıyor?
Değeri 10 bin euroyu bulan kotların imalatı şu şekilde gerçekleşiyor:
Özel koleksiyon olarak imal edilen kotları genellikle dünya markaları talep ediyor.
Tasarımlar dünyanın en iyi dizaynırları tarafından çiziliyor.
Bazı modellerden sadece bir adet üretiliyor.
Ürünler deki el işçiliği yüzde 90'ları buluyor.
Tasarım lar özel bir ekip tarafından haftalar süren işçilikle ürüne işleniyor.
Talebe göre bazılarında değerli taşlar da kullanılıyor.

Geçen ay 4 pantolon satıldı
İstanbul'daki imalathanelerinde dünyanın en pahalı kotlarını ürettiklerini belirten Ürgün, "Bize gelen talepler doğrultusunda mağazalarda 10 bin euroya kadar alıcı bulan kotlar imal edebiliyoruz. Yakın zamanda Avrupa'daki bir markaya üretim yaptık" dedi. Pahalı kotların el emeği ile üretildiğine dikkat çeken Ürgün, şöyle konuştu: "Bu tarz ürünlerimiz özel olarak dikiliyor. Tamamı el işçiliği. Yakın zamanda 4 adet kot pantolonu üretip satmayı başardık. Eskiden bu koleksiyonlar İtalya'da dikilirdi, şimdi ülkemizde üretiliyor."

Kendi markasını da yarattı
Dünya devlerine üretim yapan Pika Tekstil, yakın zamanda kendi markasını da yarattı. Özellikle yakın coğrafyada satış yapmayı hedefleyen şirket, markasına 'Accept' adını verdi. Markalarının daha çok orta sınıfa hitap edeceğini ifade eden Uğur Ürgün, "Türkiye'nin ve Türk firmalarının dış pazarlarda markalaşmaya başlaması bize de özgüven verdi. Biz de kendi marka yolculuğumuza başladık. Özellikle Turguality gibi destekler markaları uçuruyor. Bu rüzgâr KOBİ niteliğindeki firmalara da yansıyor. Bu niyetle yola çıktık" şeklinde konuştu.