Tunus, Türk işadamlarını bekliyor

Tunus Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Anis Jaziri, Türk iş adamlarına, Tunus ile yatırım fırsatlarından birlikte yararlanma önerisinde bulunarak, “Türkiye-Tunus ilişkilerinin geleceği garantidir, geçmişi sağlam temellere dayalıdır” dedi.

Salı 28.05.2013 00:00
ABONE OL
Türk-Tunus İş Forumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) gerçekleştirildi. Jaziri, buradaki sunumunda, Türk iş dünyasından beklentilerinin, tecrübelerini Tunus ile paylaşmaları olduğunu, özellikle güneş ve rüzgar enerjisi konusunda ülkesinin büyük fırsatlar sunduğunu söyledi. Türk iş adamlarına, Tunus ile yatırım fırsatlarından birlikte yararlanma önerisinde bulunan Jaziri, "Türkiye-Tunus ilişkilerinin geleceği garantidir, geçmişi sağlam temellere dayalıdır" diye konuştu.

Tunus'un İstanbul Fahri Konsolosu Mustafa Göksu ise birçok Tunuslu'nun Türk kökenli olduğunu ifade ettiklerini ve bundan gurur duyduklarını anlattı. Tunus'un sahip olduğu alt yapı ve eğitimli nüfusuyla bölgede yatırım için iyi bir pazar imkanı sunduğunu belirten Göksu, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasıyla bir süre sonra gümrük vergisinden kaynaklanan masrafların sıfırlanacağını belirtti. Göksu , Libya'daki siyasi ve sosyal istikrar sağlanana kadar Tunus'un, bölgede en iyi yatırım yapılabilecek ülke olduğunu vurguladı.


"AB NE KADAR KENTLİYSE TÜRKİYE'DE O KADAR KENTLİ"

TEPAV Araştırmacısı Esen Çağlar, Türk-Tunus İş Forumu'nda yaptığı sunumda, Türkiye'nin son yıllarda çok hızlı kentleşen bir ülkeye dönüştüğünü ve bu durumun ülkenin siyasi ve ekonomik dönüşümünde büyük paya sahip olduğunu söyledi.

AB ülkeleri ne kadar kentliyse Türkiye'nin de o kadar kentli bir ülkeye dönüştüğüne işaret eden Çağlar, ülkenin son 10 yılda yaşadığı gelişmenin bir dizi reformla mümkün olabildiğine dikkati çekti.

Tunus'un Türkiye'dekilere benzer süreçlerden geçtiğini belirten Çağlar, Türkiye'nin 1980'lerde serbest piyasa ekonomisi, son dönemde ise AK Parti hükümetleri dönemindeki reformlar, demokratik ilerleme, mali disiplin ve makro istikrarın ekonomik büyümeyi güçlendirdiğini vurguladı.


"TARIM İHRAÇ EDERKEN OTOMOTİV ÜRÜNLERİ İHRAÇ EDER OLDU"

Çağlar, Türkiye'nin bir yandan kentleşme bir yandan da ticaret yaparak dönüştüğünü dile getirerek, özellikle 2001 yılındaki krizin ardından gerçekleştirilen reformların bu durumun yaşanmasında belirleyici olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ihracatta, 1980'li yıllarda ilk sırada tarım ürünleri ihraç eden bir ülkeyken bugün otomotiv ürünleri ihraç ettiğini bildiren Çağlar, ancak ülkedeki çalışanların ürettikleri katma değer miktarını artırması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye nüfusunun genç olduğunu ancak eğitim süresinin ekonomisi güçlü diğer ülkelere göre düşük olduğunu bildiren Çağlar, ayrıca kadın nüfusun istihdamdaki oranının da artması gerektiğine işaret etti.

Çağlar, Türkiye ile Tunus'un "yenilenebilir enerji, gıda ve tarım, turizm ve elektro mekanik alanlarında fırsatlara sahip olduğunu belirterek, iki ülkenin işbirliğine gidebileceğini kaydetti.