Vergide imtiyazlara son

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir Vergisi Kanun Taslağı ile gelir ve kurumlar vergilerini birleştirdiklerini, yaklaşık 250 madde olan bu iki kanunun, basitleştirilip 95 maddeye indirildiğini, mevzuatın basitleştirildiğini söyledi.

Salı 28.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Salı 28.05.2013 15:53
ABONE OL
Bakan Şimşek, taslakla ayrıca, vergi tabanını genişlettiklerini, bazı imtiyazlara, bazı istisnalara son verdiklerini ifade etti.

Rixos Otel'de gerçekleştirilen Boğaziçi Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış ile Akdeniz Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış şirketleri hisse devir sözleşmesi imza törenine katılan Şimşek, törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gelir Vergisi Kanun Taslağına ilişkin bir soru üzerine Şimşek, hazırlanan kanun taslağının reform niteliğinde olduğunu söyledi.

Şimşek, taslağın dün Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını hatırlatarak, "Ümit ediyorum ki yakında imzalar tamamlanır ve Meclise gider" dedi.

Kanunun içeriğine ilişkin yakında bir basın toplantısı yapacaklarını belirten Şimşek, şunları kaydetti:

"O toplantıda detayları paylaşırız ama daha önce de ifade etmiştim. Gelir ve Kurumlar vergilerini birleştiriyoruz. Yaklaşık 250 madde olan bu iki kanunu, basitleştirip 95 maddeye indiriyoruz. Bu birinci husus, yani mevzuatı basitleştiriyoruz, kolay anlaşılabilir hale getiriyoruz, sadeleştiriyoruz. İkinci önemli konu, vergi tabanını genişletiyoruz. Bazı imtiyazlara, bazı istisnalara son veriyoruz. Beyanname verecek kesimi genişletiyoruz. Vergi güvenliğine ilişkin bir takım düzenlemeleri de içeriyor. Üçüncü olarak özellikle istihdamı, üretimi, yatırımı, girişimcileri destekleyici bazı tedbirleri de içeriyor.

Bugün daha fazla detaylarına girmek istemiyorum çünkü bu konuda sizlere geniş kapsamlı bir sunum yapacağız. Spesifik konulara basın toplantısında girersek daha doğru olur. Ayakta birkaç hususu paylaşmak yetmez. Kanunun getirdiği tüm hususlardan sizlere bahsetmek gerekiyor."

Taslağın yakında Meclis'e gönderilecek olmasının, Maliye Bakanlığı olarak kendilerini fazlasıyla memnun ettiğini dile getiren Şimşek, "Umarım yakında imzalar tamamlanır ve bu hafta içinde Meclise gitmiş olur. Onun tarihine bağlı olarak biz de sizinle detaylarına ilişkin bir basın toplantısı yaparız" diye konuştu.


KALDIRILACAK İSTİSNALAR

Bir gazetecinin, "Kaldırılacak istisnalar nelerdir? Özellikle futbolcuların ödedikleri vergiler çok konuşulmuştu. Bu konuda bilgi verir misiniz?" sorusu üzerine de Şimşek, geçmişte konuşulan bazı hususların olduğunu ancak sadece bunları değerlendirmediklerini söyledi.

Şimşek, "Özellikle şehir rantlarının kademeli de olsa bir miktar vergilendirilmesi gibi bir takım hususları içeriyor. Tabii ki bahsettiğiniz anlamdaki bir takım istisnalara ilişkin de bir çalışma söz konusu" ifadelerini kullandı.


"ASGARİ ÜCRETE İLİŞKİN YENİ BİR DÜZENLEME GÜNDEMDE DEĞİL"

Bakan Şimşek, taslağa ilişkin diğer bir soru üzerine de asgari ücrete ilişkin yeni bir düzenlemenin gündemde olmadığını bildirdi.

Özellikle sosyal ve yatırımları destek yönü güçlü bir tasarının hazırlandığını vurgulayan Şimşek, taslakta tarım kesimine yönelik olarak vergilendirmede ölçek büyütmeyi teşvik eden bir takım düzenlemelerin de söz konusu olduğuna işaret etti.


"İSRAİL'E GÖTÜRDÜĞÜMÜZ BİR TEKLİF YOK"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da bir gazetecinin, "Enerji konusunda İsrail'e yapılmış bir proje teklifi var mı?" sorusunu, "Türkiye'nin Kıbrıs'a götürdüğü herhangi bir teklif söz konusu değildir. Bu süreç tamamlanıncaya kadar bizim herhangi bir kanalda enerji sektörüyle alakalı resmi bir görüşmemiz olmamıştır ve İsrail'e götürdüğümüz herhangi bir proje teklifi de yoktur" şeklinde yanıtladı.

Bakan Yıldız, şu anda ileriye dönük olarak da bu konuda planlanmış bir şeyin bulunmadığınıi bildirdi.